| AlexDorinel a întrebat:

Salut,cineva din familia mea a fost înțepat de o căpușă. Nu știu de când avea căpușă, avem o pisica și probabil de la ea a luat căpușă.
Căpușă era pe spate înfiptă.

Oare mai sunt căpușe în casa? Ce trebuie sa fac acum? Am luat căpușă și nu i-a rămas capul
Acum dorm cu frica sa nu mai existe căpușe în casa si să mă înțepe noaptea sau ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este foarte puțin probabil, nu are de ce să îți fie frică.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cumpără-i pisicii urgent solutie antiparazitară externă (sau zgardă Foresto), dacă știi că rătăcește pe afară.
Căpușe poți lua de oriunde, fie că ești om, fie că ești animal, din zonele verzi (iarbă), iar uneori, poate pica și din pom câte una amețită, deci riscuri există oriunde.
Verifică hainele, ori de câte ori ajungi acasă, de aceea se și recomandă hainele deschise la culoare, ca să poți distinge căpușele cu ușurință. Uneori, sunt de dimensiuni foarte mici.
Verifică cearșaful înainte să te pui la culcare, riscul e mic să se lipească de tine una, dacă ar fi rătăcită prin casă. Nu prea cred. Somn ușor să ai. happy

PS. Dezinfectează cu spirt sau betadină locul de unde ai extras căpușa.
Mâine, verifică cu atenție pisica.Și fă comandă online pentru zgardă.

| Eireann a răspuns:

Mare grija cu locul unde a avut capusa, daca ii apare o iritatie in forma de tinta sa mearga la spital sau un cabinet medical fiindca e un semn de boala Lyme.

Răspuns utilizator avertizat