| diamanttaa a întrebat:

M-a ciupit un tantar pe picior un pic in spate mai sus de glezna si problema e ca mereu cand tantaru ma ciupeste tocmai din partea de jos a piciorului mi se umfla rau si am o mancarimd groaznica de parca as avea alergie in locul ala. Deci de 2 zile o am e tare umflata si ma mananca groaznic. Am incercat sa dau cu spirt dar nu am rezolvat nimic tot la fel ma manca si noaptea nu pot dormii ca ma mananca groaznic. Am incercat sa nu ma scarpin dar tot nu m-a lasat mancarimea si daca ma abtin sa ma scarpin incepe sa ma intepe un pic si sa ma manance mai rau. Am observat ca partea de jos a piciorului e cam alergica ca in alte zone nu mi se umfla asa rau si nu am o mancarime groaznica. Acum e prima oara cand ma mananca de mor in neincetare si nu stiu cum sa procedez. Ce ziceti sa fac? Ca sa scap odata crying Ca a devenit enervant! Ofer funda, mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexandraCris a răspuns:

Bună! De obicei, la muşcăturile de insecte, se umflă doar o mică parte. Dacă zici că e vorba de o alergie, te-aş sfătui să ceri părerea unui medic autorizat. Până ajungi la un medic, ai putea încerca să pui cremă mentolată. Găseşti la farmacie şi e specială pentru muşcături de insecte. De fiecare dată când mă aflu în situaţia ta, dau cu crema respectivă şi îmi trece mâncărimea.
Însănătoşire grabnică!