| Andre3aCrystina a întrebat:

De vreo 3 zile ma doare capul si imi vine ameteala din cauza caldurii... Aveti idee cum pot scapa de aceste simtome?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| OhGodWhy a răspuns:

Da draga se numeste doctor poate il stii! happy

| NuConteazaNumeleee a răspuns:

Incearca sa stai in casa si chiar daca iesi...stai in umbra imbracata subtire si lejer in culori deschise. Nu prea ai ce face - poate sa iei niste magneziu si calciu si sa bei multe lichide happy

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

1.Foloseste lumina. Fie ca alegi sa citesti o carte sau sa privesti la televizor, asigura-te ca este suficienta lumina in camera. Mare atentie! La polul opus se regaseste lumina foarte puternica, si ea un factor important care poate duce la incordarea muschilor ochiului si automat, la dureri de cap.

2. Mergi la consultul oftalmologic. Atunci cand citesti, cand conduci sau cand te concentrezi asupra unui lucru obisnuiesti sa strangi pleoapele? Daca raspunsul este afirmativ, mergi la medicul oftalmolog. Durerile de cap pe care le-ai avut in ultima perioada te anuntau ca ai nevoie de ochelari de vedere.

3.Protejeaza-te de soare. Poarta ochelari de soare (de calitate!) atat vara cat si iarna, atunci cand soarele straluceste puternic. Ca si lumina artificiala, lumina naturala foarte puternica este un inamic al ochilor. In plus, vara nu uita sa iti acoperi capul cu palarii sau sepci atunci cand stai sub actiunea directa a razelor de soare.

4.Respira. Fa cateva exercitii de respiratie de doua-trei ori pe saptamana. Acest lucru te va ajuta sa elimini din organism anumite toxine pe care le-ai asimilat din aer, alimente sau bauturi.

5.Dormi confortabil. Asigura-te ca perna pe care dormi are forma si dimensiunea potrivite unui somn relaxant. Lipsa somnului poate duce, de asemenea, la dureri de cap.

6.Bea o cantitate suficienta de apa. Deshidratarea este si ea una dintre cauzele aparitiei durerilor de cap. Nu ignora acest aspect si asigura-te ca bei zilnic cel putin 2 l de apa.

| ??v???? a răspuns:

Paii...ai putea sa iei niste pastile sau sa respiri adanc cand ai ameteli, incearca sa ia la tine in permanente un evantai si... BAFTA!

| AndreLove a răspuns:

Da, i-a un paracetamol! Ai facut insolatie sad

| thatswhatshesaid a răspuns:

E important sa bei cel putin 2l de apa pe zi, ai nevoie de hidratare, mai ales pe canicula asta. pentru durerea de cap incearca nurofen sau orice altceva care te-ar putea ajuta, insa daca pastilele nu au efect ar trebui sa mergi la doctorul de familie.

| augustusiulius a răspuns:

La fel am patit si eu, insa acum e ok, nu am folosit nici un medicament, ci am facut dusuri, am evitat sa ies ziua intre 11-18 si am consumat multe lichide, si fructe. Si fara alcool, cafea sau tigari. De asemenea, odihna este f importanta, Succes!