| Lonelycatp20 a întrebat:

De vreo câțiva ani (doar iarna și primăvara), mă confrunt cu dermatita seboreică. Dacă este cineva care are aceeași problemă și are o rutină zilnică eficientă, cu toate etapele mi-ar plăcea să le împărtășiți cu mine.Nu știu în ce stadiu a evoluat,dar vă pot spune în ce constă dermatita mea:am scuame la nivelul scalpului,o ușoară mâncărime, roșeață și rareori usturime,scuame între sprâncene. Tenul meu nu agreează gelurile de curățare, în cazul în care folosesc trebuie să folosesc o cantitate foarte mică și are tendința să îmi usuce tenul atât de tare încât ajung să am scuame micuțe până și pe obraji după ce îl clătesc.Din câte am înțeles nu poți să scapi de afecțiunea asta, ci doar să o ții sub control.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ba da, se poate scapa. Poate fi din cauza hormonala

| Lonelycatp20 explică (pentru Donsavas):

Mai exact care e acea cauză hormonală? La mine cred că e genetic. Tata are tenul gras și are cruste foarte groase, dar are și iritații destul de urâte și în ceafă.

| Donsavas a răspuns (pentru Lonelycatp20):

N am de unde sa stiu. Trebuie să ti faci analize de laborator.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si eu am asemenea scuame la nivelul sprancenelor, intre ele, in urechi si dupa urechi, lateral pe nas. Am avut si pe cap, dar au disparut in mare. Am folosit o solutie, care nu se mai gaseste ca era din import. Acum folosesc un unguent denumit Sal-Ecarzin. Ung partile descoperite cam odata pe saptamana, uneori si mai rar. Folosesc sampon antimatreata. Imi mai apare, daca folosesc unguent mai rar.

| Denisabia19 a răspuns:

Pentru ten iti recomand sa folosesti gel de curatare si creme fara parfum spre exemplu din dm balea med sau farmacie bioderma, cerave si de mare ajutor este si acidul hialuronic intens hidratant. Pentru scalp am citit pareri pe Facebook despre un sampon de la ducray. Mai sunt tot felul de grupuri pe Facebook unde isi organizeaza fetele o rutina spre exemplu"The ordinary sau Totul despre par ten si corp" poate o sa afli mai multe informatii acolo.☺

| Lonelycatp20 explică (pentru Denisabia19):

Am folosit și gel de curățare de la La Roche Posay și mi-a uscat extrem de tare fața, deși era pentru ten gras. Cred că al meu este mixt.

| Denisabia19 a răspuns (pentru Lonelycatp20):

Gelul de la roche posay are parfum si eu am patit la fel pentru ca am tenul sensibil. Incearca gama cerave, bioderma sensitive sau balea med. Gasesti in farmacii sau balea in dm. Eu am tenul mixt de asemenea. Acneic in zona t si restul uscat.