| ancaflorian a întrebat:

De vreo săptămână am o stare de amețeală usoara. Nu am probleme de echilibru dar simt ca am un gol în cap. Am remarcat ca uneori aud un tiuit in urechi. Urechea stângă mai ales parca e usor infundată, nu se vede dop (s-a uitat sotul) dar parca e un gol de aer acolo. Daca rotesc rapid capul stanga dreapta parca simt o ameteala pe aceeasi parte. Dacă bag betisor ma doare un pic si nu iese nimic. Mi s-a părut că a fost pe el o urma de sânge. S-ar putea sa fie o problema la ureche si sa vina de acolo si amețeala? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Nup.
e urechea interna ea este responsabula de echilibru.
tinitus, tziuiala in urechi arata o pb a urechii dar nu externe.
fa o vizita la orl, dar mai mult ca sigur trebuie sa faci turul mai multor cabinete. nu te speria. poate fi o spondiloza cervicala de la pozitia gatului aplecat, poate fi un sindrom vestibular, o nevrita, etc du te si te cauta pana nu avanseaza simptomele.
sanatate!

| ancaflorian explică (pentru Ara997):

Cred ca am si spondiloza sau ceva de genul. Ma dor mușchii gâtului des cand întorc capul, ma trezesc cu o stare de presiune la ceafă si cand misc capul stanga dreapta parca aud un zgomot acolo de parca S-ar freca ceva...

| Ara997 a răspuns (pentru ancaflorian):

Du te l amedicul de fam.si o sa te trimita sa faci o radografie /rmn la coloana - e esential sa ai o confirmare la acesta presupunere.si sa e limini alte cauze.
pana atunci :
1. dormi pe perna mica sau pe perna rulou (mic) pentru gat sau perna medicinala cu forma anatomica pentru gat
2. incearca sa nu maistai cu gatulaplecat pe te/ calc etc, corecteaza pozitia spatelui,
3. fa aceste ex : macar o data la 2. 3zile:
https://www.youtube.com/watch?v=UZNJNwderDE
le recomand, sa nu renunti la ele odata ce te simti bine
4. maseaza usor zona ceafa +gat cu diclofenac/ fastumgel/ sau alte antiinflamatoare
5. fereste te de frig, fa dus cald in zona gatului si apoi maseaza te seara si apoi poti pune si o perna electrica pentru gat isi stai lata cu fata in sus in pat, cu sprijin in zona gatului si cu capul la orizontal.
p.s. fa toate asteaa o saptamana si vezi care -i treaba, o sa dispara o parte din simptome, redoarea matinala si dificultate la rotirea capului. dar problema de baza o sa ramaacolo. adica mici ciocuri care preseaza pe nervii si arterele care iriga o parte a capului.
asa ca musai un rmn ( intra pe asigurare de aia ti-am zis de medicul de fam) sau macar o amarata de radiografie ca sa vada un specialist care -i treaba.
sanatate!

| alinadianaaa a răspuns:

Sa nu mai faci niciodata prostia sa bagi betisoare in urechi, timpanul este extrem de subtire(circa0.1mm)si poti foarte usor sa il perforezi, mare atentie.Dar cand iti sufli nasu auzi un fasait? Daca vezi ca durera persista prezinta-te la un medic Orl-ist pentru investigatii suplimentare.