| Moonster a întrebat:

HELP : De 2 zile ma doare urechea stanga. La inceput a fost o usoara infundare a urechii, dar pe parcurs durerea a inceput sa apara si sa fie tot mai intensa. Aseara m-a durut si intepat in ureche incat nu am dormit deloc. Astazi de dimineata am bagat un betisor in ureche, nu adanc, si era putin de sange, fazele acestea s-au intamplat de mai multe ori astazi. O colega s-a uitat in ureche si a zis ca e un fel de zgarietura. Ce poate fi?!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ai facut otita.Foloseste Otocalm de la farmacie.Iti pui cate 3 picaturi de 3-4 ori pe zi.Iar, sub nici o forma, nu mai folosi betisoare pentru urechi.Nu faci decat sa inrautatesti situatia.Impingi ceara inauntru si astupi timpanul.Iti poti pierde si auzul.

| Moonster explică (pentru darrio2007):

Mersi pentru sfat.

| darrio2007 a răspuns (pentru Moonster):

Pentru putin.Acum cam o luna am scapat de asa ceva.Desi mai simt si acum, cateodata, o sensibilitate la urechea dreapta.

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ai fost racit(a?) in ultima vreme? Posibil sa fie o otita. Mergi la ORL.

| Moonster explică (pentru KodrutZ):

Da, am fost, si inca sunt.

| KodrutZ a răspuns (pentru Moonster):

Deci posibil otita. Fuga la ORL cit mai repede ca se poate agrava destul de urit. Ai avut febra inainte sau de cind te doare urechea?

| Moonster explică (pentru KodrutZ):

Probabil, nu stiu. Doar noaptea ma trezeam transpirat puternic.

| KodrutZ a răspuns (pentru Moonster):

Mdah, daca si darrio zice la fel, s-ar putea sa avem, din pacate, dreptate. Eu unul nu imi aduc aminte sa fi facut asa ceva vreodata, insa si fiica-mea si nevasta-mea au facut de curind...

| PeFuga a răspuns:

Cel mai probabil ai facut otita, iar daca si sangerezi poate fi destul de grav. Mergi de urgenta la medic pentru ca durerile sunt tot mai cumplite, iar netratata boala poate duce chiar si la surzire!

| HelloKittyscoala123 a răspuns:

Mergi la doctor. El iti va spune ce s-a intamplat.