| DeCeMaiContează a întrebat:

De vreo trei zile mi-a aparut o umflatura in dreptul unei masele. Umflatura este destul de tare si cred ca imi creste maseaua de minte. Am si falca putin umflata. Deocamdata nu am dureri, oare ar putea fi totusi altceva? Eu am probleme de mic cu maseaua respectiva. Daca se inrautateste situatia voi merge la un dentist. Ce credeti ca ar putea fi? Nu-mi spuneti "du-te la dentist" pentru v-am zis, voi face asta oricum. Vreau doar niste pareri orientative.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca umflatura este in lateralul unei masele, deci orientata catre exterior e posibil sa fie o punga de puroi. In cazul in care umflatura e in sus (sau jos) si doare cand apesi cu limba e posibil sa fie o masea de minte, totusi asa cum ai zis si tu doar dentistul iti va putea spune sigur.

Eu pariez pe una din cele 2. happy

| ziftode a răspuns:

Daca ai falca umflata e infectie, PUNCT
daca aveai numai o unflatura pe gingie, unde ar trebui sa apara maseaua de minte, atunci ar fi fost din maseaua de minte, insa falca nu se umfla fara infectie