| Ariamnaa a întrebat:

Buna! Deci am 13 ani 1.66 si 80 kg sad Da da extrem de mult. M-am saturat de asta deci vreau sa slabesc cam 20 kg. Vreau sa merg la nutritionist. E grav pentru mine ca nu ma simt bine in corpul meu. Vreau sa slabesc nu doar la burta si la picioare. Cam cat se da la nutritionist si cum e cine a fost? V-a fost de folos? As vrea sa le spun parintilor sa ma duca fiindca am mai încercat si nu stiu ori ca nu am ambitie orica nu pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi sa faci orice sport, cu miscare multa, zilnica!
(handbal, atletism, baschet, inot, tenis etc.)
Inatul imbinat cu tenis formeaza impreuna un corp foarte frumos si armonios, chiar daca sunt practicate doar la nivel de amator!

| Nirvanaaa a răspuns:

Reformulam: esti pregatita sa renunti sa mai mananci in exces, sa mananci dulciuri și grăsimi, sa ai o viata activa?
Dacă da, mergi la nutriționist. Dacă nu, atunci caută-ti ambiția mai întâi. Nutriționistul iti face planul, dar nu e magician. Tu trebuie sa respecți planul acela alimentar.

| haileewatson a răspuns:

Sanatatea e de nepretuit, asa ca cauta pe google nutritionisti din orasul tau, intra pe site-ul lor sau suna si fa o programare pentru o consultatie. La 13 ani ai nevoie de ajutorul unui specialist pentru un plan de dieta sanatos, altfel s-ar putea sa faci prostii pe cont propriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte de folos, eu am slabit 35kg in putin timp si acum ma simt bine in corpul meu tot asa ca tine nu stiam diferenta.eu nu ma simteam bine din cauza ca eu fizic eram la un nivel de aspect super inferior la ceea ce puteam eu sa fiu si nu intelegeam de ce nu ma simt bine.acum ma simt ok, eu am fost la un antrenor de fitnes dar varianta ta cu nutritionist e si mai buna.

| TheStrategist a răspuns:

Fă sport și mănâncă mai puțin (deficit caloric). Dar nu te aștepta să slăbești imediat, o să îți ia câteva luni, poate chiar un an și trebuie să ai răbdare.

| Zinv a răspuns:

Trebuie sa renunti o vreme la dulciuri si la mancatul seara.
fa sport (abdomene, flotari, genoflexiuni, mai caut pe net) poti sa fac si cu o sticla de apa inloc de heltera.
e foarte mult 80 kg si nu vei slabi usor.
incearca sa te abti cat mai mult si sa faci mult sport.
ca si sport poti sa te duci afara sa alergi intr-un parc sau langa bloc, poti sa faci: inot (in weekend sau in timul saptamani), baschet si altele.
succes!

| Bunghez_Andrei_2000 a răspuns:

Cand slăbești, slăbești peste tot nu doar la burtă/picioare, lasă prostiile (ciocolata, cipsuri, etc) fă miscare, si o sa vezi rezultate