| anonim_4396 a întrebat:

happy
Deci...Am 15 ani şi 1, 61m.
Înălţimea mea genetică... după formulă ar trebui să fie 1, 66 (mama are 1, 68 şi tata 1, 74)
La vârsta de 11 ani aveam 1, 58m. Eram cea mai înaltă din clasă; doar un băiat era mai înalt ca mine. Ce înaltă eram! Acum sunt cea mai mică din clasă(aproape) crying
Am auzit pe cineva zicând că după ce îţi vine ciclul nu mai creşti decât 2-3 centimetri.
Mie mi-a venit la 11 ani şi am crescut exact 3 cm de atunci.
Întrebarea mea e următoarea... având în vedere faptul că în ultimii ani nu am crescut aproape deloc, mai există şansa să îmi ating înălţimea genetică(1, 66) sau măcar 1, 63. Dacă aş ajunge măcar la 1, 63... aş fi extra fericită. happy
Mai există vreo şansă să cresc MĂCAR 2 centimetri? puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| H3ll3n a răspuns:

Daca ai doar 15 ani nu ar trebui sa te temi ca nu mai cresti. Vezi pe la 18 ani cati cm ai si daca vei avea tot atat inseamna ca asa e organismul tau...nu mai cresti. A, si inca nu a trecut perioada aia in care trebuia sa cresti (asa cum zice cineva pe aici).

4 răspunsuri:
| DianaScorpio a răspuns:

Nu poate nimeni sa iti zica daca vei mai creste sau nu, asteapta si vei vedea.

| DomnisoaraLove a răspuns:

Nu prea cred, a trecut perioada in care trebuia sa cresti dar nu se stie niciodata s-ar putea...

| Madenstein a răspuns:

De unde ai scos calculul ala cu inaltimea genetica?

Poti creste in inaltime pana la 18-20 de ani, asa ca apuca-te de sport. fa si tu ceva, gen handbal. Asta te va ajuta. Ai 1.61. Nu e rau. Vad ca mai toate fetele din ziua de azi nu depasesc 1.70, deci esti in standarde. Se poarta cele mici oricum laughing

| ppr a răspuns:

Noi nu avem de unde stii, asteapta si ai sa vezi.