| Anonim2htqbf a întrebat:

Deci am un ciclu menstrual neregulat, in februarie mi-a venit cu 10 zile intarziere pe data de 26, in ianuarie pe 12, in decembrie pe 16 iar in noiembrie pe 12... Luna aceasta e deja 28 si nici un semn. De sarcina nu se pune vorba pentru ca nu am Avut contact de app.2 luni iar luna trecuta am facut 3 teste de sarcina la 18-21-28 de zile de la contact care erau negative.
Oare care e problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Problema nu e chiar o problema, e doar faptul ca tu ai ciclu neregulat si dupa cum ii zice si numele, e complet normal sa "intarzie" sau sa vina mai repede. Si nu poti sa spui ca intarzie daca nu e regulat. Doar atunci cand aceasta intarziere depaseste o luna de zile se poate pune problema de amenoree sau sarcina (daca e cazul) si necesita test de sarcina si consult medical.
Avant ciclul neregulat, daca mai apar si mici dereglari hormonale din varii motive sau esti stresata sau mananci prostii sau ai emotii puternice, asta iti deregleaza si mai tare ciclul menstrual si poti sa te astepti la intarzieri destul de mari.
Singura solutie ca sa-ti reglezi ciclul menstrual este sa mergi la un control ginecologic si medicul sa-ti recomande niste contraceptive daca considera ca e cazul.

| Betty12345678 a răspuns:

Sunt unele fete la care ciclul se regleaza automat dupa cativa ani iar la altele nu se regleaza niciodata. Ceea ce ai tu nu e neaparat un semnal de alarma.