| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,deja de o luna si ceva fac sport si de 4 zile mananc destul de sanatos si am 3 mese insa nu am slabit aproape deloc, oare care este cauza? Sa continui? Mai am sanse sa slabesc? Sunt destul de descurajata.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să dau un răspuns de unde vine problema dtale.
Ești un individ din regnul animal compus din 3 ori 10 la puterea a 14-lea celule.
30 000 000 000 000 se mai spune 30 de trilioane. Milioane, bilioane, trilioane. Care sunt fiecare ființe vii și vor să trăiască cât mau mult, să supraviețuiască.
Ele se nasc și mor tot timpul și tot timpul sunt înlocuite cu altele.
Fiecare din ele are ca și tine echivalentul unui sistem de conducere, să îl numim creier celular, și modul ei de comunicare cu celelalte, prin semnale biochimice și electrice, prin celule specializate în această comunicare numite sistem nervos.
Acest sistem nervos are el însăși un organ de conducere numit sistem nervos central, SNC localizat în creier. Ca să ne putem înțelege noi doi, vom schematiza SNC folosind modelul unui PC. În acest PC sunt multe software, programe soft.
Un soft special îl numim Eu, este cel care discută cu mine acum. Se numește pe TPU Andreeaian115, pe scurt Eu-A.
A are o calitate specială. El consideră totul înafară de el, ca ceva exterior ( A zice, vreau corpul meu să fie mai slab, să slăbesc).
În acest proces el îl numește viața proprie ca ceva, un bun al lui, el uită că este un soft care desevește cele 30 de trilioane de celule pentru a le menține în viață.
Astfel, din motive sociale ( să arăt bine, căci dacă arăt bine voi fi atractivă pentru bărbați, deci voi avea șansa să fac copii, deci voi transmite viața celor 30 de trilioane mai departe) deci din motive social- vitale, am decis să slăbesc, adică să reduc numărul și dimensiunile celulelor grase, care constituie depozit de energie vitală pentru vremuri de penurie alimentară, de aceea există ele.
Astfel, pentru aceasta Eu - A ( softul Eu-A) am decis și am executat ce?
1. De peste 30 de zile fac sport - adică mișcare standardizată, fără ca ea să fie utilizată ca să câștig bani, deci mijloace de trai, ci ca să am motiv să consum prin ardere în mușchi mai multe calorii. Dacă numărul caloriilor scade, am șanse ca să fie luate acestea din rezervele de grăsime și voi slăbi.
Ce am mai făcut.
De 4 zile mănânc destul de sănătos. Ce înseamnă asta, destul de sănătos?
Am redus destul de mult caloriile din mâncare, ca să pot slăbi?
Constatarea.
Au trecut 30 zile de mișcare mai multă și 4 zile de mâncare ceva mai puțină.
Am slăbit? Aproape deloc. Ce înseamnă aproape deloc? Înseamnă deloc? Nu înseamnă că am slăbit ceva, ceva, dar sunt nemulțumită de rezultat, și numesc această slăbire minimală, nu o pot numi deloc, atunci o numesc aproape deloc.
Te întrebi care este cauza.
Să analizăm rezultatul.
Dacă nu slăbeai deloc, constatai și declarai că nu ai slăbit deloc.
Dar ai slăbit puțin totuși.
Pentru asta pot fi mai multe cauze.
Cele 30 de trilioane de celule sunt mai inteligente în total decât softul Eu.
Dacă ele au constat că este nevoie acum de mai multă energie, căci faci sport, au decis și au reușit să realizeze un metabolism mai bun, să scoată din ceea ce mănânci, mai multă energie.
Apoi, ele nu decid eliberarea de energie din celulele grase doar dacă între două mese se ajunge la lipsă de glicogen în sânge, la senzația de foame. Ai ajuns la asta? Nu prea.
Apoi, restricția alimentară s-a rezumat doar la 4 zile iar aceasta nu a fost drastică, doar destul de.
Astfel descurajarea rezultă din așteptări mari, pentru eforturi mici, Te-ai amăgit că la 4 zile de dietă vei slăbi mult. Acum ești dez-amăgită, des-curajată. Le pasă la cele 30 de trilioane de starea ta de spirit, de dispoziția ta ( mood în engleză), care este tot un soft? Nu, căci ele funcționează cu o contabilitate exactă. Consumi doar 10 calorii în plus ( 2 grame de zahăr, sau 1 ml de ulei), se depune 1 gram de grăsime. Așa că, softul tău Eu-A, Eu-Andreeaioan115, care folosește și un soft logic, nu numai cel des-curajare, ajunge la o concluzie logică.
Singura șansă de a realiza programul de slăbire este să continui cu programul de sport, și cu cel de mâncare sănătoasă asta însemnând calorii mai puține.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ar trebui să și spui ce mănânci într-o zi și cât sport faci

| Andreeaioan115 explică (pentru Adry05):

Fac zilnic câte o ora de sport și mănânc zeama, fructe, ciuperci

| RAY a răspuns:

Contează deficitul caloric rezultat, de exemplu organismul tau in repaus are nevoie de 1500 de calori tu ori consumi mai putin ori faci si sport, este foarte important sa ti cont fe ambele sport si dieta, de exemplu reduci calorile la 1000 cal per zi plus 500 cal mers pe jos dai 1kg pe saptamana joc, recomand o dieta high protein

| Violleta2022 a răspuns:

Singurul motiv pentru care nu slabesti in acest caz, este ca nu faci sufiecient sport ori mananci prea mult!
Faci 1 ora de alergare pe zi, sau 200 de sarituri de coarda, 200 de abdomene si 200 de genoflexiuni pe zi?
Daca nu, atunci apuca-te serios de sport si taie portia de mancare in jumatate, fiindca mananci mult prea multe calorii, ca sa poti slabi.

| alina2k18 a răspuns:

Sportul e pentru sanatate si pentru a fii intr-o forma fizica buna.
Mancatu sanatos si slabitul sunt 2 lucruri diametral opusewinking
Ce mananci mai exact?
Ca daca iti faci o salata cu de toate si pui 3linguri de ulei [ =300kcal = 30grame grasime] cam greu sa slabestiwinking

| Digikey a răspuns:

Fiecare intelege ce vrea cu mancatul sanatos si cu sportul.
Conteaza doar rezultatele.
Nu ai rezultate deci ceva nu este bine. Poate mananci prea sanatos.

| DoroteeaH a răspuns:

Pentru a slăbi, ai nevoie de o masa calorică foarte mică. Poți să mănânci mult, dar lipsit de calorii.
Sau poate problemă este că ești deja prea slabă. În cazul acesta, vrei sa slăbește oasele?

| Andreeaioan115 explică (pentru DoroteeaH):

Pai mănânc destul de putin, am 2 mese. Și oricum sunt o grasa, nu dau un gram jos (((

| DoroteeaH a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Hei, nu cu o gândire asa de pesimistă!
Nu cred ca regimul pe care ai spus că îl menții nu dă niciun rezultat.
Dar nu este că în desene animate, nu poti slăbi zeci de kg într-o lună.
Eu cred că trebuie să continui, poate rezultatele majore întârzie happy

| StanKpop1 a răspuns:

Incearca pe cat posibil sa consumi mai putine calorii, si fa sport cat de mult te tin picioarele, ce sa ziclaughing Si da, ai sanse sa slabesti. Nu te descuraja. Doar fa-o!