| nocommentnoname1 a întrebat:

Buna dimineata.Acum o saptamana jumatate mi-a cazut un dinte..incisiv principal exact din >fataAm fost la medic si am hotarat sa imi pun un dintisor in loc.Toate bune si frumoasa pana ce am facut un cliseu din care a rezultat ca am o mica punguta de puroi.Doamna doctor a zis ca nu e nici o problema ca sa ma spal acasa cu apa oxigenata si cu cloramina si sa ma curat cu un ac din ala special pe care mi l-a dat ea si infectia trece.Acum 2 zile am fost la ea si mi-a pus dintele si de seara a inceput sa ma doara, ieri m-a durut ingorzitor m-am intors la ea si mi-a zis ca am infectie si mi-a dat augmentin si ketanol plus sa imi pun compresa rece de la congelator cu apa pe dinafara si inauntru in gurita cu musetel.Azi dimineata m-am trezit cu jumatate de fata umflata pana apropae de ochiul stang.Cum as putea sa mai reduc din umflatura ma jeneaza foarte tare la >ochiVa multumesc si va doresc o zi buna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cum ti-a pus dintele? Banuiesc ca a trebuit sa-ti puna pivot, si poate sa ai o reactie alergica la materialul din pivot. Desi sunt construite din materiale speciale, pentru a nu provoca respingerea corpului, se poate intampla si aceasta. Ma tem ca va trebui sa-ti faca alt pivot, din alt material, ceea ce inseamna alti bani, alta "distractie".
Se poate de asemenea ca reactia sa fie trecatoare, cauzata de trauma operatiei, sau sa fie din cauza infectiei. In primul caz, odata cu vindecarea ranii trebuie sa se retraga si umflatura, in al doilea, trebuie eliminata infectia.

| nocommentnoname1 explică (pentru Zenithf):

Pai mi-a pus stift si dupa dintele.Acum am vn iar de la doctor a zis ca trebuie sa ma opereze sa imi scoata punga de puroi.Multumesc pentru raspuns

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Schimba doctorul ca si-a batut joc de tine.unu si doi mergi la spital mai bine