| Ţăpeşu a întrebat:

Bună dimineaţa! Am o problemă: ieri, de când am ajuns acasă, am început să am ameţeală, dureri de cap, dureri de ochi şi când dormeam mama mi-a zis că mi-a cam crescut temperatura. Acum mă dor ochii când mişc pupila şi am o stare de moleşeală şi de ameţeală şi mă doare puţin capul(fruntea); temperatura este de 36, 9-37 de grade, mă gândesc că dau acuş în febră.
Precizez că ieri am fost plecat de la 9 la 11 dimineaţa(nu aveam şapcă) şi mai târziu de la 14 la 16, dar aveam şapcă. Când am ajuns acasă am stat la calculator o oră şi apoi au început problemele.
Mă poate ajuta cineva? Am făcut insolaţie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu cred ca ai probleme cu ochii, du-te sa te vada un oftalmolog. De obicei, astea sunt simptomele cand iti trebuie ochelari: ameteli, dureri de cap, de ochi...mai ales ca stai mult si in fata calculatorului. Sper sa fie o alarma falsa si sa-ti revii. Cand simti ca ti-e rau, pe strada, ori acasa, pune un pic de apă rece la ceafă (neaparat) si la frunte. Imediat te simti revigorat.

| Ţăpeşu explică (pentru floresdemayo):

Mno, văd bine cu ochelarii. Port vreo -4 la ambii ochi şi trebuie să recunosc, nu i-am schimbat de un an.

| floresdemayo a răspuns (pentru Ţăpeşu):

Esti sigur ca nu ti-a crescut numarul? Tu esti pe miopie, cu minus, nu? Daca totusi a fost de la soare, stai un timp unde e numai răcoare până iti revii. Ia un paracetamol. S-ar putea sa fii mai sensibil (sau sa fi capatat o sensibilitate) de la căldură, ori de la radiatii solare. sa te faci bine, adica sanatos!

| sebysebyca a răspuns:

Nu! e de la sapca! trebuia sa o porti invers! de la 9 la 11 si sa o lasi de la 14 la 16!

| Ţăpeşu explică (pentru sebysebyca):

Ai atâta creier cât o şapcă.

| floresdemayo a răspuns (pentru Ţăpeşu):

Băiatul a glumit, e șmecheraș! El, probabil, asa procedează. laughing

| sebysebyca a răspuns (pentru Ţăpeşu):

Ba,esti atat de fraier incat nu intelegi ca am facut o gluma, sa razi, sa mai uiti de durere! ca doar nu ai fi vrut sa alerg sa-ti aduc un algozon! hai, lasa-du-ti crucea mai departe ca ti-o meriti! si poate vii sa ne mai spui intre ce ore porti sapca! ai uitat sa ne spui in ce directie era indreptat cozorocul.n-v sau s-e?

| Ţăpeşu explică (pentru sebysebyca):

No bă, scuze. Mă gândeam că poate am făcut ceva la cap de la căldură şi etc. Precizez că şapca era din metal.

| Dumitru_Adrian_1998 a răspuns:

Puneti ceva rece in cap