| Blackwoman27 a întrebat:

De ieri am varicela, cu 1-2 zile mai inainte aveam febra dureri de spate, dureri musculare si dureri de cap.Ieri mi-a iesit o bub ita care ma mananca si nu stiam ce este dimineata mi-au aparut o gramada... apoi m-am dus la doctorita(eram internata intr-un spital)si trebuia sa plec chiar azi sper galati din costanta.Doctora mi-a zis ca am varsat de vant si mi-a zis sa ma dau cu alcool mentolat sau ceva de genul...si sa ma imnbrac cu ceva rosu.sa nu ma scarpin, izolare la domiciuliu 3 saptamani, nu prea m-a lamurit, apoi am plecat acasa. din cauza drumului am ajuns cam pe la 7-8 si nu aveam de unde sa iau solutie din aceea.si acum ma mananca de imi sar capaceleee,. nu mai suportcrying lamuriti-ma. E prima oara cand am. A mai avut cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ancadragutza a răspuns:

Evita sa te scarpini, daca nu gasesti acum alchool mentolat fa-ti pana maine o infuzie tare de ceai de menta si tamponeaza pe bubite, si sa nu iti faci bai e ft important.boala se face o data in viata pentru ca pe timpul ei organismul formeaza anticorpi contra virusului si nu o mai iei.is schimb daca ai un sistem imunitar deficitar evita sa stai pe viitor in preajma cuiva care are pentru ca il poti contacta sub o alta forma mai grava numita herpes zoster sau zona zoster.bafta.ps studenta medi

| gaoaza a răspuns:

Sub niic o forma nu te scarpina! O sa raman numai semne definitive! Sunt farmacii deschise noaptea cate vrei!

| Blackwoman27 explică (pentru gaoaza):

La mine in sat nu e de cat o farmacie si e deschisa ziua nu noaptea straight face

| Raniia a răspuns (pentru Blackwoman27):

Igiena pielii si a mucoaselor este f. importanta in varicela pentru ca daca se rup veziculele formate se pot infecta.Pentru mancarime poti sa folosesti comprese reci si baie generala numai dupa caderea crustelor.

| gaoaza a răspuns (pentru Blackwoman27):

In drumul tau spre casa este imposibil sa nu fi V A Z U T o farmacie. Si spun "vazut" intrucat, din comoditate, ai trecut impasibilila pe langa ea happy

| LaYeR a răspuns:

Daca te scarpini iti vor ramane semne si cicatrici, am avut si eu, se ia o data in viata boala asta, nu e nimic de care sa te sperii dar cel mai important este sa nu te scarpini, pentru ca daca o faci, cand o sa iti treaca boala o sa ai niste "gropite" in piele.