| Omarr a întrebat:

Buna dimineața. Cu această întrebare mă adresez în special cunoscătorilor și celor care lucrează în domeniul medical, cât și persoanelor cu experienta, care au trecut prin circumstanțe asemănătoare.
Am 19 ani și, începând din septembrie 2016, am tot făcut episoade de candidoza vaginală. În urma unui control si a examinarii în laborator a secreției(+antibiograma) am aflat că am această problemă și medicul meu mi-a prescris Clotrimazol(care îmi dădea mâncărimi la câteva zile de utilizare, așa că am rămas la Nidoflor), ovule Tergynan pentru bacterii si ovule Cervugid(pentru un fel de rană pe col, am înțeles că ar fi fost ca o "julitură" care în timp s-a mai vindecat). Ideea este că am făcut acest tratament timp de 6 săptămâni, timp în care nu am întreținut niciun contact sexual, nici măcar protejat. Simptomele dispăruseră, mi s-a spus că trebuie să continui tratamentul cu ovule timp de 4 luni. În perioada aceasta am fost la un control la un medic care nu era medicul meu la care merg în mod uzual, întrucât mă temeam ca nu cumva rana sa ia proporții(iar medicul meu nu era în țară) și mi-a recomandat antibiotice pentru candidoza(cifran, parcă), antiinflamator pentru o anexita și ovule pentru acea rana care speram sa dispară. De antibiotice nu prea m-am ținut, în sensul că eu am o problema in a înghiți pastilele și îmi era greu să le iau întregi. Nu stiu daca și-au făcut efectul în totalitate și nu îmi amintesc dacă le-am luat până la capăt.
Când medicul meu a revenit în țară, i-am spus de tratamentul pe care l-am luat si mi-a recomandat să continui tratamentul început încă din luna octombrie, dat de dumneaei. Așa am si făcut, întrucât dumneaei îmi dădea un sentiment mai mare de încredere decât celălalt medic, iar eu nu prea sunt adepta antibioticelor consumate des. Deși urmează să se împlinească acele patru luni de când fac tratamentul, acum câteva săptămâni am întreținut cateva contacte sexuale neprotejate, în urma cărora au reapărut simptomele de candidoza(mâncărimi, durere în timpul actului sexual). Prietenul meu a făcut o infecție urinară la 3 săptămâni după acele contacte sexuale și acum așteptăm rezultatele uroculturii, să vedem care a fost cauza.
Întrebările mele sunt multe. Referitoare la această patologie, referitoare la viață și la dreptate/nedreptate. Îmi este greu să accept că am această candidoza, pentru ca nu este ceva plăcut cu care să trăiești. Nu stiu daca am identificat-o sau tratat-o la timp. Nu stiu practic mai nimic, decât ca îmi este greu să scap de ea și îmi doresc tare mult asta. Am ascultat si am început să urmez câteva sfaturi ale doamnei Brigaela, care sper ca inca frecventează acest site si sper sa îmi ofere un răspuns cuprinzător. În luna decembrie mi-am aruncat absolut toate perechile de lenjerie intimă și mi-am "creat" o colecție nouă, constând în lenjerie atât de bumbac, cât și din material sintetic. Deocamdată nu le-am calcat niciodată, nici pijamaua sau lenjeria de pat, nici nu am dezinfectat totul zilnic, nici nu am fiert prosoape sau lenjeria. Dar dacă prin asta trebuie să trec ca să scap de aceasta patologie, o voi face.
Ce sfat mi-ați da pentru a scăpa de Candidoza? Cum se spala corect lenjeria intima si zona intima? Există săpunuri speciale cu care să spal lenjeria? Dacă da, unde se găsesc? Cum se fierbe lenjeria si cum se fierb prosoapele? Ce sa mănânc și ce sa nu mănânc? Urmează să merg la încă un consult ginecologic si as vrea sa repet analizele de secreție. Dacă in continuare am Candida prezenta in exces, ce sa fac? Va rog să îmi răspundeți pe baza experienței în calitate de medic/persoană trecută prin așa ceva. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Ești sigură că partenerul cu care ai întreținut relații sexuale neprotejate nu e purtător de candidoză? Degeaba scapi de problemă dacă nu te protejezi și problema e la el...

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Student la UMF Targu-Mures, AMG aici:
Anamariarot a spus exact ce aveam eu in cap dupa ce ti-am citit intrebarea. Din cate povestesti e destul de clar ca partenerul tau e cel care ti-a provocat infectia cu candida. Tratamentul pentru bolile astea se face MEREU in cuplu, nu e suficient ca doar tu sa faci tratament, si el trebuie sa-l faca chiar daca nu prezinta niciun simptom, pentru ca e posibil ca el sa poarte candida insa sa nu-l afecteze deloc.
Nu vreau sa speculez nimic, insa esti sigura ca partenerul tau e fidel? Pentru ca e posibil sa-ti aduca acasa bolile altor fete daca nu, nu zic ca asta s-a intamplat, insa e o posibilitate.
Din cate ai povestit tratamentul a mers bine, te-ai tinut de el si aproape ai rezolvat problema pana la contactul sexual, eu zic ca e destul de clar. Ia-l de manuta si du-l cu tine la medicul tau ginecolog sa-i dea si lui tratament, urmati amandoi tratamentul, spune-i si lui sa aiba mai mare grija la igiena si sa-si fiarba lenjeria si dupa ce se termina tratamentul (amandurora) puteti sa va faceti iar de cap.

Si da, Brigaela mai frecventeaza site-ul, poti sa-i dai un mesaj privat cu link-ul catre intrebarea asta, daca o s-o vada mai mult ca sigur o sa-ti si raspunda.

| Omarr explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri. Astăzi au venit și rezultatele analizelor de la urocultura partenerului si el are bacteria E coli. În niciun caz nu am luat de la el candidoza(atunci când am început tratamentul), pentru ca atunci aveam alt partener. Așadar săptămânile trecute am întreținut relații sexuale neprotejate cu noul meu prieten (cel căruia la examenul de urocultura i-a ieșit E coli). Fostul partener a urmat, alături de mine, tratamentul pentru candidoza si și-a făcut analizele la finalul tratamentului și nu mai avea nicio problemă. Așadar, problema nu cred ca este a partenerilor.

| anamariarot a răspuns (pentru Omarr):

E posibil să nu stai prea bine la capitolul imunitate; ai grijă și la ce produse de igienă intimă folosești și cât de des.