| Romalia a întrebat:

Buna seara! De cateva luni am mancarimi in zona genitala, am fost la medic si am primit spalaturi si ovule, in plus, am facut si eu o cura de 10 zile cu ovule cervugid si o crema pentru mancarimi, insa pe o durată scurta. In urma controlului ginecologic, medicul nu a vazut nicio rana pe col sau altceva, ci doar o secretie uratica. Dar nu inteleg, daca sunt sub tratament, de ce am mancarimi? De la transpiratie?
Uneori simt ca mancarimile apar dupa epilat, alteori dupa menstruatiei. Ce parere aveti? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ok.Daca esti absolut sigura ca ai o igiena corespunzatoare si te speli de 2 ori pe zi, atunci ia in calcul urmatoarele:
-incearca sa folosesti un gel intim sau un gel de dus cu pH neutru;
-in perioada menstruatiei poate fi din cauza absorbantelor. Daca ai pielea foarte sensibila si pielea nu respira corespunzator, atunci pot aparea iritatii si mancarimi.Incearca sa folosesti o.b. (stiu, nu e preferat de multa lume) si sa il schimbi la 3 ore sau, daca nu doresti, incearca absorbantele din bumbac.Le gasesti in farmacii si sunt destul de scumpe.
-in perioada menstruatiei incearca sa te speli mai des. Poate de 3 ori pe zi sau mai mult daca simti nevoia, dar ai grija sa te stergi bine dupa, tamponand cu un prosop din bumbac;
-daca te epilezi cu crema, e posibil ca pielea ta sebsibila sa reactioneze la agentii chimici din aceasta asa ca ar fi mai bine sa gasesti alta metoda;
-daca te epilezi cu ceara, aplica gheata intr-un prosop de bumbac dupa;
-daca folosesti lama, atunci incearca cu una cu mai multe lame (4, chiar 5) cu toate ca e putin mai scumpa.Foloseste balsam de par in loc de spuma sau gel si incearca sa faci miscari cat mai scurte si precise, intinzand pielea cu mana cealalta;
-nu aplica in zona intima creme, deodorant, spray, parfum, sau alte produse cosmetice care contin alcool sau parfum.

Sper sa se amelioreze...

8 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Mancarimea unde este resimtita mai exact? La nivelul vulvei/vaginului, la nivelul labiilor mici/mari sau pe muntele lui Venus?
Pentru ca este important acest detaliu.

| Romalia explică (pentru Floridori):

Cel mai mult se resimte la nivelul labiilor, uneori mai mult pe labiile mari, alteori pe labiile mici.

| Romalia explică (pentru Floridori):

Multumesc frumos pentru sfaturi!
Absorbantele le-am schimbat si folosesc din bumbat, si da, sunt mai scumpe. Folosesc lama pentru ras si am folosit si un gel cu ph netru de la lactacyd. Stiu ca nu suport deloc sapunul, fiindca ma ustura si nici absorbante parfumate sau lenjerie in lenor, aveam dureri de burta imediat.

| Floridori a răspuns (pentru Romalia):

Cu mare drag!
Atunci trebuie sa ai grija pentru ca ai o piele foarte sensibila.
Incearca mereu sa folosesti lenjerie intima din bumbac si noaptea, daca poti, dormi fara.
Sper ca urmand o astfel de rutina sa iti fie mai bine.

| Romalia explică (pentru Floridori):

Chiar voi aplica din seara aceasta! Multumesc mult!

| Floridori a răspuns (pentru Romalia):

Numai bine!

| Floridori a răspuns (pentru Romalia):

Ok.Daca esti absolut sigura ca ai o igiena corespunzatoare si te speli de 2 ori pe zi, atunci ia in calcul urmatoarele:
-incearca sa folosesti un gel intim sau un gel de dus cu pH neutru;
-in perioada menstruatiei poate fi din cauza absorbantelor. Daca ai pielea foarte sensibila si pielea nu respira corespunzator, atunci pot aparea iritatii si mancarimi.Incearca sa folosesti o.b. (stiu, nu e preferat de multa lume) si sa il schimbi la 3 ore sau, daca nu doresti, incearca absorbantele din bumbac.Le gasesti in farmacii si sunt destul de scumpe.
-in perioada menstruatiei incearca sa te speli mai des. Poate de 3 ori pe zi sau mai mult daca simti nevoia, dar ai grija sa te stergi bine dupa, tamponand cu un prosop din bumbac;
-daca te epilezi cu crema, e posibil ca pielea ta sebsibila sa reactioneze la agentii chimici din aceasta asa ca ar fi mai bine sa gasesti alta metoda;
-daca te epilezi cu ceara, aplica gheata intr-un prosop de bumbac dupa;
-daca folosesti lama, atunci incearca cu una cu mai multe lame (4, chiar 5) cu toate ca e putin mai scumpa.Foloseste balsam de par in loc de spuma sau gel si incearca sa faci miscari cat mai scurte si precise, intinzand pielea cu mana cealalta;
-nu aplica in zona intima creme, deodorant, spray, parfum, sau alte produse cosmetice care contin alcool sau parfum.

Sper sa se amelioreze...

| Romanică a răspuns:

E ciuperca suta la suta daca te mananca chiar si dupa epilare, spalare, mers la toaleta, in mers... daca sunt mancarimi insuportabile s-ar putea sa fie ciuperca. Mergeti la ginecolog sau la farmacie direct si cereti o crema pentru mancarimile din zona genitala, pentru ciuperci.

| Romalia explică (pentru Romanică):

La mine au cedat mancarimile cand am folosit ovule ginosept si o crema pentru o clasa mai larga de ciuperci. Lenjerie intima am incercat pe cat s-a putut sa nu o port, si observ ca s-au vazut imbunatatiri. Va multumesc tuturor pentru sfaturi si ma bucur, in acelasi timp, ca mai sunt oameni care ajuta dezinteresat! Sanatate multa tuturor!