| bubbles23 a întrebat:

Buna dimineata!
Daca ne luam tensiunea stand intinsi in pat (nu in sezut), rezultatul poate fi eronat? Toata noaptea nu am putut dormi de teamă, pentru ca mi-a aratat aproape constant pe tensiometru faptul ca am puls neregulat și tensiunea 94/66. Când eram pe cale să mă culc si am vrut sa imi iau o ultima data tensiunea, sa nu adorm speriata, am avut un soc cand am vazut ca rezultatul a fost 84/47 si puls neregulat.

Cand am mers la urgente, atunci cand mi-a fost rau, mi s-a luat tensiunea stand intinsa si a iesit corect, de asta m-am gandit ca nu afecteaza nici daca o iau acasa stand întinsa. Totusi, luând-o asa, mi-au iesit aceste valori care m-au speriat foarte tare, de nu mai vreau nici să dorm... Tin sa mentionez că dura mai mult pana la afisarea rezultatului atunci când o luam din pozitia lungit, deci, este posibil să fi fost erori acele rezultate?

Aparatul a fost comparat cu unul de la spital (de către medici) si a primit "undă verde", i-am schimbat si bateriile înainte de folosire.
Mulțumesc!

Sărbători fericite! ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tensiunea corecta se ia în poziția întinsă, iar valorile tale sunt normale pentru un organism in stare de repaos

| bubbles23 explică (pentru suntserios):

Serios? Alte persoane mi-au spus ca, asa cum scrie pe aparat, trebuie sa imi iau tensiunea stand in fund, pe scaun, cu mana pe masa si picioarele pe podea, de asta am crezut ca nu am luat-o corect. De asemenea, nu stiam ca putem avea valori atat de mici atunci cand suntem in stare de repaos, stiam ca acestea ar putea fi si periculoase.
Ce e drept, aseara nu ma simteam prea bine, am si mici simptome de raceala, si am luat o aspirina. Sa fi afectat si aceasta tensiunea? Si situatia cu acea iconica care indica "puls neregulat" m-a panicat cel mai tare...

Mulțumesc pentru raspuns!

| suntserios a răspuns (pentru bubbles23):

Nu stiu ce ti a afectat si ce nu tensiunea ca nu sunt medic sa dau diagnostice... da, aparatele alea de masurat instant tensiunea acasa probabil ca functioneaza in pozitia sezut. Medicii cand iau tensiunea de la brat si nu de la incheietura o iau mereu in pozitie intinsa ca asa e cel mai corect. La asta ma refeream.

| sierra1 a răspuns:

Pentru o măsurate corectă stai ASEZAT pe scaun cu picioarele pe podea si bratul sprijinit pe o masa, astfel incat cotul sa fie aproximativ la nivelul inimii

https://www.reginamaria.ro/......-arteriala

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce anume te-a speriat? Citește despre tensiune și calmează-te.

| DjSannan a răspuns:

Bună dimineata Este posibil ca tensiunea arterială să fie mai scăzută atunci când vă luați tensiunea în poziția întinsă, în comparație cu poziția așezată. Însă, dacă tensiunea arterială este măsurată corect în poziția așezată, ar trebui să fie valabilă și pentru poziția întinsă.

Dacă aveți îndoieli cu privire la acuratețea aparatului de măsurat tensiunea, poate fi util să îl verificați cu un alt aparat de măsurat tensiunea pentru a vedea dacă există diferențe semnificative între rezultate. De asemenea, poate fi util să vă asigurați că utilizați aparatul corect și că îl mențineți în stare bună de funcționare (de exemplu, schimbând bateriile în mod regulat).

Dacă încă aveți îngrijorări cu privire la tensiunea arterială sau dacă aveți simptome neobișnuite, vă recomand să vă adresați medicului dumneavoastră pentru a obține sfaturi suplimentare și pentru a vă face un control de rutină.

Sărbători fericite

| bubbles23 explică (pentru DjSannan):

Chiar mai devreme am comparat tensiunea din poziția sezut cu cea din pozitia culcat, si au fost asa:
- in sezut: 127/92, puls 89
- intinsa: 114/76, puls 81.

La niciuna dintre masuratori nu a mai aparut iconita care indica pulsul neregulat. Am observat des ca am tensiunea mai mare atunci cand stau in fund, iar daca ma intind, este mult mai mica (cum este exemplul de mai sus). Nu stiu daca asta indica o problema, totusi, sau daca e normal sa avem asemenea diferente intre cele doua pozitii de masurare a tensiunii...

Mulțumesc mult pentru raspuns! ❤️

| DjSannan a răspuns (pentru bubbles23):

Este normal ca tensiunea arterială să varieze în funcție de poziția în care vă aflați. Atunci când vă aflați în poziția sezută, tensiunea arterială poate fi mai mare decât atunci când vă aflați întinsă, deoarece inima trebuie să lucreze mai mult pentru a pompa sângele împotriva gravitației. Acest fenomen este cunoscut sub numele de efectul poziției.

Tensiunea arterială poate varia, de asemenea, în funcție de starea emoțională, activitatea fizică, consumul de alimente și medicamente, precum și de alți factori. De exemplu, atunci când sunteți stresată sau emoționată, ritmul cardiac poate crește, ceea ce poate duce la o creștere a tensiunii arteriale.

Este important să luați tensiunea arterială într-un mediu relaxat și să vă asigurați că utilizați aparatul de tensiune arterială corect. Dacă observați valori ale tensiunii arteriale anormale sau dacă aveți îngrijorări cu privire la tensiunea arterială, ar trebui să vă consultați medicul pentru evaluare și sfaturi medicale adecvate. Este important să monitorizați tensiunea arterială regulat și să vă mențineți sănătatea cardiovasculară prin adoptarea unui stil de viață sănătos, cum ar fi o dietă echilibrată, exerciții fizice regulate și controlul stresului

Cu placere.

| darrio2007 a răspuns (pentru bubbles23):

Asta sunt valorile normale.-
„in sezut: 127/92, puls 89
- intinsa: 114/76, puls 81."