| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața!
Îmi poate spune cineva, dacă ați mai întâmpinat această problemă, ce ar putea fi un puls 134 și tensiunea 16/10 din senin, fără motiv?
M-am trezit normal, ca în orice dimineață, și nu am făcut niciun efort, nu eram panicată, nimic. Doar am simțit un disconfort în piept, iar când am pus mâna pe piept, inima bătea extrem de tare (134 bpm) și ciudat, și tensiunea era 16/10 (iar pe tensiometru îmi arăta că pulsul este neregulat).
Am mai avut un astfel de "episod" acum mult timp, dar atunci am avut pulsul doar 120. Ar trebui să mă îngrijorez?

Am chemat salvarea, dar până au ajuns, tensiunea mea a ajuns la 13/9 și pulsul la 95-100.
Medicul de pe ambulanță mi-a zis că e un "puseu", dar nu cred că e normal să se întâmple așa ceva brusc. La asemenea puls, cred că ai putea păți și ceva mai grav... Mie îmi amorțise și mâna dreaptă și nu o mai puteam simți. Acum sunt mai bine, tensiunea luată de medici era 10, iar pulsul 90-100, dar mi-e teamă să nu se repete...

A mai pățit cineva așa? Dacă da, ce s-a dovedit a fi? Este periculos, grav?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu există din senin fără motiv, posibil să fie o aritmie care cauzează un mini atac de panică pe care nu l-ai observat.

| bubbles23 a răspuns (pentru Frank51):

O aritmie? Adică să îmi bată inima neregulat, "greșit"? Când m-am trezit, mama mea a venit și mi-a spus că este ora X și că prietenul meu (care era cu mine în cameră) a întârziat la serviciu. Să fi fost un mic atac de panică sau altceva din cauza trezitului brusc din somn? De asemenea, eu sufăr de tiroidită autoimună cu hipotiroidism, iar ieri mi-am făcut analizele de rutină și mi-a ieșit că am TSH-ul 8 (normalul fiind între 0 și 4), și o lipsă de fier. Am ținut să menționez pentru că m-am gândit că ar putea avea și asta vreo legătură...
Mulțumesc pentru răspuns și pentru timpul acordat!

| Caro34 a răspuns:

Buna! Iti recomand sa mergi la un cardiolog... Cu tensiunea nu-i de joaca, apoi aici pot fi mai multe cauze ce trebuie stabilite si corect evaluate de un profesionist! Numai bine!

| bubbles23 a răspuns (pentru Caro34):

Bună! Eu am tensiunea bună de obicei, ăsta a fost singurul moment când mi-a crescut, și sunt 100% sigură că mi-a crescut de la panică, pentru că prima dată când mi-am luat tensiunea, înainte să mă panichez pentru că simțeam inima bătând atât de tare, tensiunea era normală. Am mai avut un episod de genul și, la fel, tensiunea era bună, doar pulsul era 120++. Cu siguranță voi merge și la un profesionist, deoarece nu mi se par normale asemenea reacții bruște, fără motiv.
Mulțumesc pentru răspuns și pentru timpul acordat!

| Caro34 a răspuns (pentru bubbles23):

Am citit mai sus raspunsurile date / si ale tale si tot mai cred ca medicul specialist te ajuta mai bine fiindca tiroida are si ea roluri importante in organismul nostru. Lipsa de fier e si ea importanta! Ce rost are sa te panichezi? Ia totul in liniste si cu rabdare si departe ajungi! Numai bine!

| bubbles23 a răspuns (pentru Caro34):

Mi-am făcut deja programare la medicul meu endocrinolog, la care merg de când am descoperit această problemă, dar mi-au găsit loc abia pe 20 octombrie...
M-am panicat foarte tare pentru că m-am gândit că aș putea face ceva de la asemenea puls mare, și mi s-a părut și ciudat că asta s-a întâmplat din senin, fără motiv, și îmi e teamă să nu fie ceva grav.
Mulțumesc încă o dată pentru răspuns! ❤️