| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Am avut din senin o stare mai aiurea și am decis să îmi iau tensiunea (aveam 12/8, puls 94), dar pe tensiometru mi-a apărut și o inimioară care avea un fel de animație de vibrație pe lângă aceasta. La o căutare pe manualul de utilizare al tensiometrului, scrie că asta ar însemna un puls neregulat. După ce am văzut asta, mi-am luat din nou tensiunea de câteva ori și aveam 11/8, pulsul la fel, dar nu mai apărea acea animație de mai devreme.
Tensiometrul chiar interceptează o tulburare de ritm sau e doar o eroare, având în vedere că a dispărut după?
De ceva timp am tot felul de manifestări ciudate în zona pieptului (nu durere, ci mai degrabă o senzație de "prea ușor") și urmează să merg și la cardiolog (momentan caut și cauza unei anemii feriprive, le iau pe toate treptat). De asemenea, tulburările de ritm pot indica ceva periculos?
Nu caut aici rezolvarea, ci doar o părere orientativă, să nu mă sperii până ajung la control laughing big grin.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu vad ca ai ipohondrie dupa zecile de simptome inventate si pareri ca ai fii bolnava.
Dar sport faci?

| Seulbi a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, simptome și boli inventate, cu analizele la zi care demonstrează că am acele probleme laughing)
Din nefericire, nu putem fi toți fericiți și sănătoși, fiecare le are pe ale lui happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Seulbi):

Ia de te uita in istoricul intrebarilor tale sa vezi cate inventii de boli si simptome ai acolo si cum spui ca ti-ai facut analzie si medicii spun ca nu esti bolnav.
Si Ipohondria este o boala sa stii, dar una mentala!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O tulburare de ritm temporară nu indică ceva periculos. Dacă îți apere zilnic, mergi la control.

| Seulbi a răspuns (pentru sadrian46):

Îmi apare destul de rar, dar am pulsul aproape constant peste 90 și mă gândeam să merg la control. Mulțumesc pentru răspuns! ❤️

| sadrian46 a răspuns (pentru Seulbi):

Ca să pot clarifica această situație la mine, mi s-a pus un ekg portabil pe 24 de ore și -a constatat că foarte rar aceste aspecte apar. Probabil așa va fi și la tine. Iar pulsul 90 în repaus este ușor mărit, dar asta se rezolvă făcând mișcare.

| Brizbriz a răspuns:

"Tensiometrul chiar interceptează o tulburare de ritm"

da, chiar intercepteaza
ai avut palpitatii la inima, care sunt temporare, daca ar fi fost permanente, nu am fi avut conversatia asta, ci acum ai vorbi cu asistenta de la spital, care ti-ar spune sa incerci sa de calmezi

| Seulbi a răspuns (pentru Brizbriz):

Înțeleg. Ce-i drept, de ceva timp mă culc numai la ore târzii, și mă gândeam că poate fi și de la oboseală sad

| Brizbriz a răspuns (pentru Seulbi):

Da, poate fi de la multe
poti sa ai si daca mananci repede, repede mancare satioasa

| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu te baza prea mult pe tensiometrul tau de acasă, mai ales dacă e de-ăla care se pune la încheietura măinii, și nu deasupra cotului. Poate o fi chinezărie prost calibrată. Mergi la doctor, îți va face minim un EKG

| Seulbi a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Am tensiometru care se pune deasupra cotului. Mi s-au mai făcut și EKG-uri și au ieșit bine. În ultimul timp, m-am culcat la ore foarte târzii și m-am gândit că ar putea fi și de la asta. Am și tiroidită autoimună cu hipotiroidism, și mi s-a spus de către medic că și asta afectează pulsul, dar nu știu cât de adevărat și periculos este thinking
Mulțumesc pentru răspuns! ❤