| Seulbi a întrebat:

Bună dimineața!
De câteva zile am aproape mereu tensiunea 12/9, 13/9 și uneori, când sunt mai stresată și 15/9 sau 15/10 (atât am avut când am fost la medic).
De vreo două, trei săptămâni abia mănânc, deoarece am constant senzația de prea plin, chiar dacă mi-e foame și când încerc să mănânc, mi se face rău.

Este posibil ca tensiunea și pulsul să crească deoarece am stat mai mult nemâncată atâtea săptămâni? Țin să menționez că și amețesc și am o stare nasoală destul de des și nici nu prea dorm, mă trezesc panicată și transpirată noapte de noapte, ajungând să dorm doar câteva ore.
Mulțumesc!

P.S. Rog să răspundă doar cei care știu. Deja am programare la medic, dar caut păreri orientative până atunci happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MISLO a răspuns:

Du-te si la un psiholog, daca nu ai ceva fizic, du-te la psiholog, am avut si eu de asemenea probleme cu tensiunea din cauza anxietății, am avut si depresie puternica.

| Varguitas a răspuns:

Asta imi suna mai mult a anxietate si atacuri de panica. Posibil anemie. Este normal cand esti stresata sa iti creasca si tensiunea, dar daca spui ca ai ameteli, te trezesti panicata si transpirata ar putea fi ceva la mijloc(exact asa era si mama si ea sufera de o mica problema cardiologica, impreuna cu o anxietate si mai avea si atacuri de panica in trecut + deficienta de fier). Iti recomand sa consulti medicul de familie si sa-i ceri sa-ti recomande niste analize la sange sa vezi cum stai cu fierul, calciul, magneziul si sa vezi si un cardiolog, POSIBIL si un psiholog daca probleme sunt de aceasta natura. Stresul poate fi corelat cu mai multe domenii medicinale.

| Seulbi explică (pentru Varguitas):

Mi-am făcut analizele pentru anemie, magneziu și calciu, și au ieșit toate bine. Doar fierul a ieșit puțin scăzut. Ce problemă medicală are mama ta? Și eu mă tot gândesc că e altceva la mijloc, dar medicii insistă că ar fi anxietatea mea. Nu neg, o fi și asta, dar eu am ajuns la anxietate după ce am avut simptome ciudate, nu am ajuns să am simptomele după ce am dezvoltat anxietatea.

Am fost la medic și mi-a zis că transpirațiile sunt de la problema la plămâni pe care am avut-o (tratată cu Azitrox 5zile), și că ar trebui să continui să iau Nurofen răceală și gripă timp de alte cinci zile. Mi-a zis și că amețeala, tensiunea și pulsul mărit pot fi de la lipsa de somn și faptul că abia m-am atins de mâncare în trei săptămâni, am slăbit cinci-șase kilograme.
M-am programat și la psiholog, poate mă ajută, pentru că eu nu mai văd scăparea din toată asta. Mă gândesc că am ceva grav și medicii doar mă țin pe loc, lucrurile agravându-se...
Mulțumesc pentru răspuns!

| Varguitas a răspuns (pentru Seulbi):

Sa stii ca mintea joaca un rol important in cum ne simtim, si atitudinea noastra. Observ ca esti putin ipohondru si speriat, consideri ca ai ceva foarte grav. Si te inteleg, si eu am crezut si inca mai cred uneori ca am cateva tipuri de cancer, dar asta nu poate decat sa ne traga in jos. Mama in urma unei sarcini extrauterine a avut un atac de panica groaznic si de atunci a ramas cu niste sechele si probleme cardiace ca ii palpita inima in timpul atacului de panica de ii iesea din piept. Deci are un fel de PTSD care mai apare asa ocazional, a avut si tratament psihiatric, calmante din alea psihice, este mai ok acum. Dar la fel, sufera si ea de anxietate si eu am mostenit de la ea incat acum anxietatea imi provoaca mereu in loc de transpiratii, tremurat, etc am stari de urinare accentuate si incerc sa lucrez la asta. Totul pleaca de la cap. Practica yoga, fa lucruri care te linistesc, te fac fericit, incearca atunci cand ai stari d-alea de frica, de emotii, sa aplici respiratia 4-8-8(inspiri 4 secunde-tii respiratia 8 si expiri 8+ pe gura). O sa observi ca esti putin mai calm. Incearca sa te convingi ca totul este in capul tau si ca de fapt probleme tau pleaca de la psihic.