| Andrei900Boss a întrebat:

Buna dimineata, ma poate ajuta cineva?

Am ameteli si cad din picioare! Mai ales respir greu, adica cand ametesc obosesc repede! Dupa imi revin peste ceva timp, cateva secunde dupa ma doare capul 1-4 secunde, dupa nu mai ametesc. Ce poate cauza asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu. Mergi la medic si verifica daca e monoxid de carbon in camera.

| Andrei900Boss explică (pentru doctorandus):

Si Ametesc afara nu camera.

| oz_1736 a răspuns:

Neurologie, oftalmologie, cardiologie. Analize la sânge si ecograf abdominal. Si, mai iesi afara. Stând doar in camera respiri un aer foarte sarac in oxigen

| eckblume a răspuns:

Nu e de mirare daca stai foarte mult in fata ecranului, mai ales daca ai si luminozitate 70 - 100 %. Cand esti in camera esti familiarizat cu aerul de acolo, dar cand iesi afara da de aer curat, de soare, de vant.
Somnul conteaza mult pentru sanatatea ta. Cand nu dormi suficient, creierul resimte si normal ca nu mai face fata. Mancarea nesanatoasa, somn redus si multe ore in fata calculatorului = dezastru.
Recomandari: Schimba-ti un pic programul: nu te mai juca pe calculator noapte, cand te trezesti aeriseste camera, evita bauturile energizante, stai pe afara, iesi cu prietenii si vezi daca te simti mai bine.
! Daca nu te simti mai bine suna-ti medicul de familie. Sigur iti va rezolva problema.

| Andrei900Boss explică:

Sau din cauza ca eu nu dorm bine si nici nu mananc sanatos si stau pe PC 24 de ore. pe zi! sau Laptop. cand sunt liber cam atat stau!

| doctorandus a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Nu stiu, eu dorm mult si stau treaz mult (ciclul asta e mai lung de 24 de ore). Deci nu prea conteaza cat timp stai treaz, cu conditia sa poti dormi suficient si linistit. Bine, nu in mod exagerat, adica sa stai treaz trei zile la rand.

| HatzzzJhonule a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Cred

| Andrei900Boss explică (pentru HatzzzJhonule):

De unde stii ca e asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

La tine deja au aparut primele probleme de sanatate, din cauza lipsei somnului de noapte, probleme neurologice, probleme psihice si curand probleme ale organelor interne.
Este dovedit stiintific ca, lipsa somnului de noapte, intre 10 seara si 2 noaptea, cand numai atunci se produc 2 hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina, duce la probleme neurologice si psihice grave.
Ametelile si starea de lesin sunt doar primele semne, minore de altfel, cu care debuteaza problemele neurologice.
Te sfatuiesc sa acorzi toata seriozitatea somnului de noapte, ca sa poti sa recuperezi in cateva luni, ceea ce ai peridut si sa-ti facu un obicei, ca la 10 seara, sa dormi in fiecare noapte.
Apuca-te de un sport in timpul zilei, mananca 3 mese principale pe zi si dormi 8-9 ore pe noapte, musai de la ora 10, ca sa reversezi toate problemele de sanatate, care deja au inceput.

| Andrei900Boss explică (pentru Violleta2022):

Adevarat mai ales ametesc si in casa. ce trebuie sa fac? asta inseamna ca daca ma scol brusc din pat sau merg putin ametesc. dupa Respir din ce in ce mai repede.

| Andrei900Boss explică (pentru Violleta2022):

Nu ma mai pot sa ma mai tin in picioare adica cad adica nu imi mai pot controla Corpul si stau 10-12 ore pe PC nu stiu daca e din cauza PC e din cauza si ca respir greu adica nu respir bine a spus doctori. si nu stiu daca e din cauza ca stau 10-12 si 1 noaptea sau 2 dar de-ti efectiv cad din senin adica nu imi pot controla corpul si mai ales Respiratia si ma mai dor si capul si ochii cand fac miscari bruste.

| Andrei900Boss explică (pentru Violleta2022):

Ametesc oriunde in magazin, in casa oriunde. dar nu as vrea sa cad prin magazin... nu stiu daca e din cauza ca respir greu mai ales cand Ametesc Respir din ce in ce mai repede. ori din cauza ca stau 12-10 noaptea mai ales 1-2 noaptea! cad din picioare acum cand am scris era sa cad in casa dar m-am asezat repede in pat! nu stiu din ce cauza. sad

| Andrei900Boss explică (pentru Violleta2022):

Mai ales nu mai pot vorbi! din ce cauza mai e si asta! cand ametesc nu mai pot vorbi wtf!

| Rotazi a răspuns:

"stau pe PC 24 de ore. pe zi"
Si mai intrebi de ce ametesti? De ce ametesti cand iesi la aer? Exact de asta.

| Andrei900Boss explică (pentru Rotazi):

Nu stau 24 de ore adica nu stau noaptea stau ziua de la 5 pana la 15-17 pauza 30 minute sau 20 sau mananc la PC sau laptop si cred ca din cauza ca stau mult si ca joc si jocuri eu nu stau asa pe Net. am jocuri pe steam si stau foarte mult la ele. parca cand nu aveam PC sau Laptop cand aveam maxim 10 ani sau 9 adica nu aveam Ameteli. lol. asta e o intrebare adica e cand nu aveam nu Am avut ameteli dupa am mereu e mereu asa si asa. si cand ies afara incepe cu Respiratia sau ma rog dupa nu ma mai pot tine pe picioare si dupa cad adica am Ameteli.

| Andrei900Boss explică (pentru Rotazi):

Si scrie pe Net jocurile sau tehnologia afecteaza creieri sau cred ca din cauza asta am eu ameteli si ce trebuie sa fac! ca stau foarte mult pe PC si la laptop ca-mi plac jocurile si ma afecteaza.

| Ana7807820 a răspuns:

In primul rand, nu mai sta cu orele la calculator.Iti afecteaza vederea. Mai mergi afara respira, aerul curat iti va face bine.
In al doilea rand, mergi la doctor.