| Girly97 a întrebat:

Buna dimineata! Mi s-a umflat ieri maseaua cam rau insa azi dimineata cand m-am trezit jumatate de fata era umflata, chiar si langa ochi. Desi jumatate de fata este umflata nu ma doare, doar simt presiunea. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

S-a umflat fața pentru că ai infecție, așa se întâmplă uneori. Cumpara antiinflamator gen Adagin sau Nurofen cu concentrație mai puternică gen 400-500 mg și ia o pastila la 4-5 ore, așa îți mai scade durerea și inflamația până ajungi la dentist. Acolo trebuie sa mergi.

| zilog a răspuns:

Mergi la medic ca e gratis se cheama urgenta oriunde pe planeta!
Am fost eu in ELVETIA si nu am dat nici un ban cu un caz asemanator!

| Sonia822 a răspuns:

Exista solutie pentru durere, ulei esential de cuisoare de la fares, o picatura. Dar daca nu doare si e umflata fata, trebuie mers la dentist de urgenta, e o infectie interna, care nu se vede, vreun granulom, ceva, daca tu nu vezi puroi cu ochiul liber

| Valentina8 a răspuns:

Poate ai tras curent, ar fi bine sa stai in casa. Insa ideal ar fi sa te duci cat mai repede la un dentist caci ai putea avea infectie. O infectie ce daca nu o tratezi in timp, poti ajunge la operatii complicate. Operatii care costa vreo 1000-2000 €. (vorbesc din experienta)
Oricum ar fi, pentru orice problema trebuie sa te adresezi medicului tau de familie iar acela daca e cazul te va trimite mai departe unde ai putea sa rezolvi. Sanatatea pe primul loc, nu o pune pe ultimul! Nu te joci cu sanatatea!

| Valentina8 a răspuns (pentru Valentina8):

Si inca ceva, nu incerca sa te tratezi singura cu chestii naturale sau cine stie ce antibiotice pentru ca spun altii, deoarece iti poti inrautatii situatia, sau iti calmezi durerea temporar, insa infectia ramane acolo si continua sa se agraveze in timp.

| ANONIMU3O02 a răspuns:

Ai infectie