| anonim_4396 a întrebat:

Varamea m-a rugat să vă cer nişte sfaturi. O să vorbesc la persoană I. :d

Am 14 ani, iar în clasa a 6a am fost intr-o excursie cu şcoala, unde un coleg " cel mai fain, inclusiv şi pentru mine ", îmi tot spunea că mă place etc. Dar, eu nu îi raspundeam nimic, deoarece nu îl credeam şi în plus mie nu îmi plăcea, dar nu vroiam să îi spun asta, pentru că nu ar mai fii vorbit cu mine, I guess. Asta s-o întâmplat pe autocar. Ne-am cazat la hotel şi am vorbit cu el toată seara la telefon, iar dimineaţa am aflat că el doar glumea. Iar eu, ca o. proastă i-am spus că îl plac. M-am simţit foarte nasol după aceea, nu doar că si-o bătut joc de mine, ci şi că cea mai bună prietenă ştia. ( Am fost prietene din clasa I până atunci, când a început să vorbească cu altă fată din clasa, pe care cu câteva zile înainte o făcea în fel şi chip. ) M-am certat cu ea [ de tot ] şi au plecat toţi, înjurînd-mă când au ocazia şi râzând de mine.
Atunci, mi s-o schimbat total viaţa. Nu mai am nici un prieten în clasa şi nici încredere în cineva nu mai am. Mă tot gândesc că acel "cineva " stă cu mine sau vorbeşte cu mine sau că vrea să fie cu mine, doar ca să îşi bată joc. Mie frică să mai cunosc pe cineva şi nici să vorbesc cu ei nu mai ştiu. Sfaturi. vă rog? Mă simt super prost din cauza tuturor întâmplate acum 2 ANI.

P.s. : Acum sunt clasa a 7a. Vă rog, luaţi în serios întrebarea. Mulţumesc anticipat.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din aceasta cauza s-a dezvoltat anti-scocialismul in mine, din cauza acestor ''fail-uri'', copii facuti pentru alocatie, sau cum vrei sa le spui.
Gandeste-te ca mai ai doar 1 am jumate cu ei, si atunci o sa dai fata-n fata cu alti idioti, la liceu. Poti doar sa speri ca ei nu vor fi la fel de caini ca si cel din generala.
Din cauza educatiei tale alese, si faptul ca ai bun simt, din aceasta cauza pui la suflet niste comportamente stupide, nu te mai gandi la ei, gandeste-te ca sunt o multime de oameni de treaba pe planeta asta albastra. Nu prea am avut inspiratie de sfaturi in aceasta seara din cauza unei probleme la liceu.
Daca simti nevoie sa vorbesti cu cineva lasa ID-ul de Skype sau Mess intr-un mesaj. Sau sa lase, in fine m-am cam zapacit.

| justanotheruseroftpu a răspuns:

Incearca sa-ti faci alti prieteni, din alte cercuri. Ai vreun hobby? pune-l in aplicatie, de exemplu inscriete la dans, canto sau vreun sport, o activitate extrascolara care iti permite sa cunosti altfel de persoane si sa iti faci noi prieteni!

| ooLavinia00 a răspuns:

Am trecut si eu prin asa o problema doar ca la mine a fost mai grava dar ma rog a avut cine ma sunstine.Tie ti-as spune sa dai uitarii totul cautati o prietena in care sa ai increde daca nu vei avea macar o prietena cin te vei mai mari iti va destul de greu sa te descurci iti va fi teama sa mai vorbesti ca vei face vreog vreseala.iar daca vrei vrei sa-ti faci vreau prieten vei fi timida si rusine sa vb cu el..asa ca da uitarii totul si mergi inaine si nu te uita ce spun ceilalti.

| Diiisclosure a răspuns (pentru ooLavinia00):

Mai am prieteni. Dar nu din clasa. Şi mie frică să am încredere în ei...