| anonim_4396 a întrebat:

Buna din nou! o prietena de-a mea vrea neaparat sa se ingrase big grin are 22 de ani si 1, 65m si doar 45 de kg! o idee ceva care sa functioneze daca >aveti?dar una care sa fie incercata pentru ca a incercat cu tot felul de metode si nu a reusit sa se ingrase! a avut vara trecuta 55 de kg apoi a avut ceva probleme si de la stres probabil iar a slabit! oun sfat va rogbig grinbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a lua in greutate, trebuie sa tina cont de faptul ca este foarte important sa respecte cu strictete mesele zilei si sa nu sara peste nici una dintre ele.La micul dejun sa manance 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Sa renunte la produse fast-food si sa consume mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simte ca ar mai trebui ceva,poate consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poate consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate,nuci, alune, migdale sau fistic.In schimb, rezultatele se vor vedea in cateva luni(in jur de 3, dar se pot observa si mai repede,in functie de organism).Eu nu am incercat sa ma ingras,dar am observat,intr-o vacanta destul de scurta,in care a trebuit sa ma adaptez obiceiurile gazdelorhee hee, ca am pus ceva in momentul in care am avut acest program. Poate incerca linistita aceasta metoda, nu are absolut nimic de pierdut.Numai bine.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să consulte un nutriționist, trebuie să aibă o alimentație echilibrată, nu să facă abuz cu gândul că vrea să ia câteva kilograme.
Pa, pa.

| NoNameJunior a răspuns:

Olla,Alina! spune-i sa manace:
-cartofi prajiti
-pizza
-mezeluri
-carne de porc
-shaorme
-dulciuri
-mancare la cuptor
Sa stii ca si trezitul si culcatul tarziu ingrasa, spune-i.Succes!

| ynculpatu a răspuns:

Sa manance multttt

| madalinuk a răspuns:

Buna am 13 ani si eu vream sa ma ingras azi vara am avut 38 kg si acumam 52kg spune-i sa nu se streseze si sa isi programeze meniul zilnic cu multe ustari si mesele principale sa fie consistente sa faca atletism ca mine si o sa aiba un corp de invidiat sper sa va ajute

| WEBKINZZ a răspuns:

Sa manance multa pizza si multe chipusi, pufuleti, popcorn.Sa manance si sandviciuri cu orice alt ceva in afara de fructe si legume! Ingrasare placuta! =]]