| Bianca1203 a întrebat:

Bună, din nou oameni faini.
Am avut de curând puroi in gât, abia Miercuri am terminat tratamentul, am ieșit la munca dupa aproape 2 săptămâni de concediu, iar ieri am băut o apa minerala cam rece, nu era exagerata si am mâncat o pizza fierbinte si acum simt in partea cealaltă a gatului o durere de început de amigdalita, e posibil sa reapara puroiul? Ca as merge la medic, da nu prea cunosc limba ca sunt in străinătate si nu mai vreau sa iau antibiotic din nou. As vrea sa știu doar daca am amigdalita simpla sau tot cu puroi. Ca de e asa, mai merg odată la medic si mai bag antibiotic ce sa fac? E urata, nu poti sa mănânci sau sa bei, am si vomitat cât eram pe tratament, era sa mor la propriu. Mulțumesc, dau fundă! P. S daca se agravează, gen in seara asta nu trece, voi merge in cel mai scurt timp posibil la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PleşaMihai21 a răspuns:

La fel am și eu chiar acum, și evit să iau antibiotic chiar dacă îl am în casă…nu prea folosesc pastile. Încearcă niște ceaiuri fierbinți și apoi ceva pastile septice cu albastru de metilen, poate o să o ia ceva până se vindecă dar cred ca e mai corect așa decât să nu iei nimic. Încearcă să eviți tot ce e acid, cum ar fi apă minerală, lămâia, sau chiar și alte alimente cum ar fi semințele de floarea soarelui, pentru ca și alea îți agravează iritația în gât și încetinește vindecarea. Cel mai bine e să bei ceaiuri fierbinți ca să cureți tot ce este acolo și apoi iei niște lingurițe de miere, ceva cu albastru de metilen și nu mai bei apă o jumătate de oră-45 min

| Bianca1203 explică (pentru PleşaMihai21):

Am băut ceai si am luat Strepsil, până acum a trecut, si nici nu a mai crescut umflatura, poate nu s-a vindecat complet amigdalita bacteriana, ar fi culmea sa reapara după 1 zi de la antibiotic. Daca reapare, reapare in timp, asa mi-a zis cineva care a mai avut puroi. Poate trece de tot cu ceai si Strepsil si nu mai fac puroi, Dumnezeu e mare si milostiv.

| Bianca1203 explică (pentru PleşaMihai21):

Iar despre dvs ce sa zic? Daca aveți puroi, singura soluție e antibioticul, daca nu l luați, o sa reapara probleme, gen se dezumfla, se sparg biluțele de puroi si se duce in sânge, iar in timp apar boli cardiovasculare etc. Asa mi-a zis medicul. Nu-i de joaca cu puroiul, mai ales in gât, gura sau altundeva.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Corect, mergi la medic. Si nu, nu faci amigdalita de la baut rece. E doar o superstitie.

| dullcat a răspuns:

Buna.In astfel de cazuri e necesar sa mergi la medic si atat.Nu degeaba scrie mai sus acel text, cu rosu.