| anonim_4396 a întrebat:

Buna din nou! Urmeaza sa ma duc la un medic endocrinolog, deoarece mai multe persoane mi-au spus ca dupa aspect as putea avea o problema cu glanda tiroida.Intrebarea mea este (daca stiti):ce analize se fac in vederea punerii unui diagnostic privind glanda tiroida? crying Sunt dureroase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| woody_9489 a răspuns:

Si eu am probleme cu tiroida. Fac analizele TSH si TH4 o data la 6 luni, pentru a-mi verifica nivelul de hormoni tiroidieni. Cel mai bun medicament [pe care insa trebuie sa ti-l recomande un medic endo] este Euthyrox, care chiar a functionat happy e un tratament indelungat, poate chiar pe viata, dar e ok happy bafta! si sper sa nu fie prea rau happy

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti se face o ecografie de tiroida (complet nedureroasa) si analize de sang. Nu ai de ce sa te temi absolut deloc.
Alllinna, aproape cu certitudine la Woody e ceva ereditar, insuficienta tiroidiana fiind in covarsitoarea majoritate a cazurilor de acest tip si necesitand pur si simplu tratament de suplinire a hormonilor tiroidieni (asa cum ia el).

soothe
| soothe a răspuns:

Ce v-a spus Alina e mai mult decat suficient pentru ce va trebuie sa stiti. Care este motivul pentru care "persoanele" v-au spus ca trebuie sa mergeti la endocrinolog. Poate va putem ajuta mai mult.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se face o analiza a sangelui numita TSH care permite confirmarea ( atunci cand valoarea sa este mai mica de 0, 01 mUI/I )sau infirmarea diagnosticului.

| woody_9489 a răspuns:

@alllinna: pare sa fie ceva ereditar, sau mai bine zis stiu ca e din nastere. doctorul endo mi-a recomandat acele medicamente. pana ce nivelul de hormoni nu se stabilizeaza pentru o perioada mai lunga, tratamentul, spune doctorul, il voi urma multi ani de acum incolo, poate chiar toata viata.

| woody_9489 a răspuns:

@ Alina, am facut multe investigatii, ma refer ca le-am facut acum un an, si de atunci, fac si analize, si iau si medicamente. uneori mi se recomanda sa nu iau, pentru a vedea cum este influentat numarul de hormoni. vazand ca totusi creste, medicul mi-a recomandat sa iau zilnic pastila happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista tiroida si paratiroidele care sunt pe lateral. Testul de nodul la tiroida este foarte usor )sa vedeti daca aveti ), degetul se pune in saua pe care o formeaza claviculele la imbinare, exista acolo un gol (marul lui Adam) puneti degetul inghititi si se va simti daca exista, daca ceilalti vad ca o aveti trebuie sa va confirmati si dv ca asa este si pe urma sa mergeti la medic.Nu va deranjeaza decat aspectul? alte manifestari nu exista?
Analizele pentru tiroida sunt complexe, in functie de ceea ce reclamati ca va deranjeaza.
POate sa fie, chistul de duct tiroidian, gusa endemica...
Analizele se vor face in functie de ceea ce deduce medicul ca aveti, problema nu este atat de usoara faci 3 analize si gata, se face anamneza (diagnosticare ) dupa care mergeti la analize.
Analizele in principiu nu sunt dureroase decat daca exista cancer de tiroida si se face biopsie.
Cred ca inainte de analizele de sange hormoni si altele este bine sa faceti un RMN tiroida si ve-ti afla ce aveti, nu stiu daca se vede la ecografie (eu nu pun baza pe rezultatele ecografiei ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste aici si, sunt sigur ca vei gasi raspuns. Sanatate maxima! http://forum.7p.ro/Glanda-Tiroida.aspx?g=posts&t=1997

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@woody sa iei medicamente pe viata fara sa vezi cauza? ce a determinat boala de tiroida?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@woody eu cred ca trebuia sa faci mai multe investigatii, sa vezi ce hormoni sunt aceia care influenteaza proasta functionare a tiroidei, de cine sunt ei secretari, ce alte boli ai care o determina, nimic nu apare din neant. Nu cred in chestia este ereditar si nu putem face nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soothe, inca nu stiu ce am.Sincer pe mine una nu ma doare absolut nimic, dar am niste semne ca as putea avea hiptiroidie, parca asa ii spune.Si mai multe persoane mi-au spus ca mi se vede destul de urat glanda la gat si am zis sa incerc sa fac niste investigatii, sa vad ce si cum, macar pentru linistea mea.Va multumesc pentru raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@brigaela eu de regula nu ma las, am diabet ereditar, ai mei parinti au murit de diabet, s-a declansat mai tarziu, am introdus in alimentatie tot ceea ce putea sa ma apere de efectele nedorite ale diabetului, am luat ceaiuri, mananc afine toata vara si toamna, beau lapte de soia, tot ceea ce ajuta, medicatie naturista si de 15 ani il tin sub control, nu am depasit niciodata 105, asa si cu cel cu probleme de tiroida, in loc de medicamente, suplimente nutritive care ajuta si ceaiuri si acupunctura, tot ce am facut si eu, reflexo stimulare de pancreas la mine de tiroida la el, eu sunt o luptatoare niciodata nu am spus nu se poate, am forfecat net-ul asta in lung si in lat si pana la urma am reusit, ceilalti care au luat medicamente de 15 ani pentru diabet sunt acum bolnavi de alte boli in afara diabetului. Nu va lasati faceti tot ce este posibil sa nu luati medicamente. Nu stiu ce fel de boala de tiroida are ca sunt o multitudine care pot fi ameliorate si chiar stagnate cu alimente sau metode adjuvante, medicamentele il vor ajuta intr-un loc si vor distruge altul.
Eu sunt sigura ca nu a facut toate analizele necesare sa depisteze de unde provine boala lui de tiroida, multe provin de la alte organe, in tiroidita acuta boala apare ca urmare a imbolnavirii rinichiului, de aceea spuneam, trebuie sa stie cauza, eu nu m-am culcat pe dreapta pentru ca mi s-a spus ca este ereditar, acum merg la acelasi medic si este uimit ca boala nu a progresat absolut deloc medicul fiind diabetic, eu ii duc retete gastronimice ce sa mai manance si ce sa mai faca.
Sper ca mi-ati inteles ideea, pentru minenu exista NU SE POATE, nu exista.