| MariaIoana a întrebat:

Buna din nou. Voiam sa va intreb, dupa chiuretaj cat timp trebuie sa ne protejam ca sa nu raman insarcinata?(mi s-a spus ca cel putin 3 luni). De fapt intrebarea mea e alta, sa zicem ca... accidental raman insarcinata peste, cat sa zic, 2 saptamani. Ce ar fi de facut? (mentionez ca saptamana trecuta am pierdut o sarcina)...as avea voie sa pastrez copilul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa chiuretaj (mai ales ca ai pierdut sarcina), 6 saptamani nu ai voie sa faci sex deloc (nici protejat, nici altfel) fiindca poti face ruptura de col. Asadar e absolut imposibil sa ramai insarcinata dupa doua saptamani.
Dupa aceea, ar trebui sa va protejati macar 6 luni, fiindca sunt sanse minime sa duci sarcina la termen daca ramai insarcinata mai devreme de 6 luni de la o intrerupere de sarcina.

| missbee a răspuns:

Dacă medicul ți-a recomandat să te protejezi 3 luni, înseamnă că e evident răspunsul.
Dacă rămâi însărcinată, probabil că tot medicul este cel mai în măsură să îți răspundă căci organismul tău a suferit un șoc atât fizic cât și hormonal odată cu acel chiuretaj. Nu știu ce probleme ar putea să apară, dar de preferat ar fi să vă protejați această perioadă critică de 3 luni. Un control este binevenit dacă ai vreo suspiciune de sarcină, căci situațiile diferă de la organism la organism.