| marisela17 a întrebat:

in decursul unei luni si ceva zilnic luam distonocalme(aprox2 pe zi, si alte calmante), pe 10decembrie a fost ultimul ciclu menstrual, pe 8ianuarie aflu ca sunt insarcinata, in aprox o saptamana, am facut ecografii peste ecografii. de la 3 saptamana ajunsese la 7, fatul era cu malformatii si inima nu i se vedea. la sfatul medicilor am facut chiuretaj, la aprox o saptamana dupa am facut dragoste, de mai multe ori (mi-am reluat "activitatea sexuala"), intrebarea mea este, sansele de a ramane insarcinata avand in vedere ca de fiecare data ejacularea era in vagin? mi-am facut un test, a iesit negativ dar cu linia prea putin accentuata asa cum era de obicei. imi doresc din suflet sa pot da nastere unui copil, dar nu vreau sa ma imbat cu apa rece... mentionez faptul ca spermograma lui e buna in medie de 20%, desi dr mi-au spus ca e orientativa spermograma oricarui barbat, depinde de n alti factori. (iar in decursul a doi ani am ramas de doua ori, in luna decembrie {2010-2011}. azi sunt 6 saptamani de la chiuretaj, am o oarecare retinere de a ma duce la ginecolog din cauza faptului ca mi-e teama de ce as afla, eventual, sa imi spuna ca nu sunt, iar eu am alti factori care intarzie ciclul menstrual...ma ajuta cineva cu o opinie?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o mare problema daca esti insarcinata, fiindca este probabil ac noul bebelus sa aiba malformatii si probleme. Era strict interzis sa faci sex 6 saptamani dupa chiuretaj si absolut interzisa sarcina 6 luni (ca uterul sa se refaca sa-i ofere copilului o sansa la o dezvoltare normala).

| Any a răspuns:

Imi pare rau de ce ai avut parte dar este mai bine sa mergi din tmp la doctor ca sa afli ce se intampla in organismul tau.Sa te ajute Dumnezeu sa ai un copil.Bafta!