Întrebare recomandată | Claudia3110 a întrebat:

Buna tuturor. Am cerut mai multe sfaturi, am vorbit cu multi ginecologi, dar vreau sa cer si parerile voastre, mai ales daca cineva a mai trecut prin asta. Acum 3 ani, am ramas insarcinata pentru prima data, sarcina mi s-a oprit din evolutie la 9 saptamani si mi s-a facut chiuretaj de urgenta, aveam fatul oprit din evolutie de 2 saptamani, urma sa am control, dar am pierdut sarcina inainte de data programarii. Intre timp, am primit rezultatul analizelor facute inainte si am aflat ca am rh negativ. Pentru ca am aflat rezultatul dupa, nu am facut acel vaccin. Mult timp nu m-am mai gandit sa fac copil, dar am ramas insarcinata fara sa planific nimic, dupa calculele mele as avea 3 - 4 saptamani de sarcina. Multi doctori mi-au spus ca rhul meu nu afecteaza cu nimic sarcina, pentru ca prima sarcina am pierdut-o devreme si ca nu mi s-au format acei anticorpi in corp. Eu sunt in Anglia acum, urmeaza sa am control peste 2 saptamani, dar ma tot sperie gandul ca rhul meu imi va putea afecta copilul pe viitor. Asa ca va rog din tot sufletul, daca cineva a mai trecut prin asta, sa imi spuna daca e atat de grav sau nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Unde ai fost la doctori,in Anglia sau in RO? Daca ai fost in RO fa bine si mergi acolo unde esti in Anglia la ceva doctor bun. Daca tu ai rh negativ,iar fatul are rh pozitiv,atunci e problema,va trebuie sa ti se aplice un tratament special.
Nu stiu la ce doctori ai fost,dar sigur erau pompieri laughing Deci ingrijorarea ta este reala,rh tau va putea afecta fatul cum am zis daca ala aqre rh pozitiv.
Deci trebuie sa faci teste sa vada aia ce rh apare,apoi daca e cazul tratament si asa poti trece peste.

Deci este grav daca fatul are rh pozitiv,automat corpul tau o sa fabrice anticorpi impotriva celuleler fatului a globulelor rosii si le distruge, fatul va fi afectat.
Cum am zis nu stiu la ce doctori ai fost, da sigur aia numa doctori nu erau.
Daca fatul are rh negativ, atunci stai linistita.
Deci este ceva ca si cum organismul tau vede ca ai ceva strain in corp, adica vede globulele rosii alea fatului ca fiind diferiote de alea tale si normal cauta sa le elimine, asta daca fatul are rh pozitiv.

Cam despre asta este vorba asa general vorbind.

| mFlo a răspuns:

Copilul meu s-a nascut di rh- eu si rh+ mama si are acum 10 ani si multumesc lui Dzeu nu are nici o problema.Stiu doar ca "mama" a urmat un tratament in momentul cand au rez la analize au aratat dif de rh. Sarcina nu a fost "programata" cum se spune si mama a aflat destul de tarziu, prin luna a II a ca este insarcinata.