| anonim_4396 a întrebat:

Dintii, normal trebuie sa fie perfect suprapusi sau cei de sus sa fie mai in fata putin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandru3032 a răspuns:

Port aparat dentar de 3 ani jumatate, in acest timp medicul meu ortodont mi-a explicat absolut orice nelamurire, dinti de sus trebuie evident sa fie mai in fata decat cei de jos altfel nu ai putea inchide gura.
Uite daca nu ma crezi pe mine uita-te la acest clip https://youtu.be/X_04K3qFi7Q
Plus ca tipul are si alte clip-uri interesante, sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trebuie să fie suprapusi

| Ineys a răspuns:

Cei de sus trebuie sa fie mai in fata. Daca ar fi perfect suprapusi nu ai putea sa mesteci la fel de usor. Incearca sa iti inchizi gura in timp ce ei sunt suprapusi, o sa vezi ca iti impiedica maselele sa se atinga. In schimb daca sunt mai in fata restul dintilor tai se ating mai usor, deci se apropie mai mult de unde rezulta ca mesteci mancarea mai bine pe scurt. Incearca sa mestesci tinandu-ti dintii din fata suprapusi, o sa vezi ca nu e prea ok.

| WhiteLife a răspuns:

Cred că dinții de sus trebuie sa fie o idee mai in fata comparativ cu cei de jos. Pentru nelămuriri mergi la un ortodont happy

| Alloneforever a răspuns:

Cand musti, trebuie sa fie mai in fata. Du-te la un dentist și o sa iti spună