| Maariiaa a întrebat:

Bună.

Diseară la ora 20 trebuie să mi se facă o injecție de moldamin(și cu xilină).
Dacă știați, moldamin este printre cele mai dureroase injecții și eu fiind un copil de 14 ani îmi este frică și nu știu cum să scap de teama asta. Este chiar o teamă de nedescris, într-un timp chiar tremuram.
A trebuit să fac două injecții. De una am scăpat săptămâna trecută, nu am murit dar frica asta a dat năvală peste mine și nu știu cum să scpat de ea.
Am avut o răceală ma avansată și de aceea au fost recomandate de medic.
Orice sfat, orice părere este binevenită, dar vă rog să fie încurajări, nu descurajări sau cine știe ce expriențe rele.

Vă mulțumesc din tot sufletul!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Annaa a răspuns:

E ultima injectie. Gandeste-te ca o faci si pe asta si scapi. GATA! nu mai ai!happy. E spre binele tau.

| pika a răspuns:

Buna.Si eu am facut moldamin si stiu ca e foarte dureros.La fel ca si tine imi era foarte frica cand venea ziua de duminica, ziua terorii.Cand trebuia sa-mi faca injectia inchideam ochii, dar totusi stateam relaxata si ma gandeam la momentul cand voi scapa sau la orice altceva...Incearca sa uiti, sa iti distragi atentia cumva. vorbeste cu cineva in timp ce iti face injectia sau ceva de genu. Sper sa treci peste astawinking:*

| mimi1770 a răspuns:

Tuseste usor in timpul injectiei, chiar daca sunt facute in vene sau in muschi. Explicatia? Creierul preia noul semnal al tusei si uita de durerile provocate de injectie.