| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea va trebui sa faca peste cateva zile 2 injectii (moldamin si penicilina) in fund. Ei ii este frica si nu stiu cum sa o incurajez. Are 10 ani. Am aflat ca sunt dureroase, dar eu nu am facut niciodata. Si nici nu vreau. Cum as putea sa o ajut? Sfaturi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Fii linistita!
Si tu, si sora ta.

Acele injectii nu dor exagerat de tare, doar cat o piscatura facuta cu degetul.
Aceste injectii sunt mai dureroase, deoarece se disperseaza mai incet intre muschi si pana atunci se simte umflatura (nu inteparea! ).
Sa faca cum i spune asistenta si durerea va trece rapid, iar peste cateva minute nu va mai simti nimic.
Dupa ce a primit injectia, sa-si maseze locul si va trece si mai repede.

Insanatosire grabmica!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, incurajeaz-o! Spune-i ca-i spre bine si sanatatea ei!

| untu a răspuns:

Spune-i surorii tale ca nu o sa doara deloc cand face o injectie ca sa se faca bine, dar trebuie luate in seringa un flacon cu Xilina care atenueaza durerea si nu se mai simte nimic! Distrage-i atentia ca sa-si uite de injectie si sa nu mai doare si sa nu se mai simta durerea dupa ce termina de facut injectia! Insanatosire grabnica surorii tale! Data viitoare sa ai mai multa grija tie si surorii tale si sa-si pastreze sanatatea ca sa-ti feresti de injectii!

| Fluturaș34 a răspuns:

Intr-adevar sunt dureroase pentru un adult, abia pentru un copil. Se vede ca iti iubesti mult sora si asta o sa iti dea curaj si mai ales sunt sigura ca vei gasi cea mai buna modalitate in a o incuraja. Cum toti stim, sanatatea e cea mai importanta, asta iti va da un putere. Daca sora ta are nevoie de aceste injectii pentru a fi bine, va rezista peste durere stiind ca dupa va fi bine si va putea face ce dori. Multa sanatate!

| Ioana74ses a răspuns:

In primul rand injectiile se fac in sold si nu in fund! Nu cred ca in afara sa o incurajezi poti sa o ajuti! Moldaminul doare cel mai tare, abia daca mai poti pasi dupa ce il faci (cateva minute bune) Incurajeazo spunandu-i ca trebuie sa la faca pentru ca va scapa de problema pe care o are! Multa sanatate si fars durere!