| Alin_Catalin_Dutu_1970 a întrebat:

Buna draga TPU! La inceputui fiecarui an imi fac analize ( pentru linistea mea ). Inclusiv ecografie cardiaca, ekg si multe altele.Din Ianuarie am atacuri de panica ( dupa moartea unui membru al familiei ), am incercat calmogen plus alte calmante si nu tine incerc sa ma linistesc eu mental ( imi vin niste emotii foarte puternice din abdomen catre plamani imi ingheata mainile si parc simt un val de adrenalina cum merge si catre picioare ). De cateva zile ma infrunt cu o dilema. Ori am cu inima, ori cu plamanii.Cand stau intins pe pat sau respir rar, parca am un fel de palpitatii si simt in piept ca parca ceva e umflat. M-am apsat pe piept si nu resimt nici un discomfort.Ti nsa precizez ca imi e gatul imflamat de 2 luni si nu mi-a trecut cu nici un antibiotic. La sala nu se resimte nici o forma din cele prezentate mai sus. De obicei cand ma pun pe spate. ( am sa ma duc si la doctor dar pana atunci va rog sa-mi dati o parere )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Infarct nu faci din senin, pentru infarct exista niste factori de risc foarte bine cunoscuti. Colesterol mare, fumatul, hipertensiune arteriala, sedentarism, consum exagerat de alcool, stress... Daca esti cu analizele la zi si sanatos inseaman ca nu ai majoritatea factorilor de risc. De stressati cu totii suntem stresati, dar nu facem infarct doar din cauza asta. Daca ai factorii de risc poti sa-i elimini: daca fumezi sa te lasi, sa fii mai activ, sa-ti controlezi tensiunea in caz ca ai HTA. Daca controlezi factorii de risc riscul sa faci infarct e practic inexistent.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt atacuri de pania. Este important sa te vada si un psihiatru, in cursul unui astfel de atac de panica poti muri, desi corpul tau este perfect sanatos. Insa mintea este puternica si daca te autoconvingi ca esti bolnav grav, corpul va rteactiona ca si cum ai fi.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu ai absolut nimic in afara de atacul de panica daca esti cu analizele la zi. Un psiholog sau psihiatru te-ar ajuta in situatia ta.

| Alin_Catalin_Dutu_1970 explică (pentru CuriousStuff):

Pai ma gandesc ca in 4 luni poate a inervenit ceva...

| Alin_Catalin_Dutu_1970 explică (pentru CuriousStuff):

Ma gandeam ca s-a instalat ceva problema in 4 luni.Nu ai idee cat stres e in mine, o sa mor eu de frica mea

| CuriousStuff a răspuns (pentru Alin_Catalin_Dutu_1970):

Probabil putin ipohondru, ai impresia ca ai toate bolile din lume. Un control medical nu strica niciodata, insa cand ajungi sa-ti fie frica de orice durere sau jena pe care o ai si sa crezi ca ai o boala deja e o problema care iti afecteaza tie viata de zi cu zi.
Simptomele spuse de tine nu sunt specifice pentru vreo boala anume, iar tratamentul tau cu antibiotice probabil luat dupa ureche ai face bine sa-l intrerupi si sa nu mai iei nimic fara prescriptie de la un medic.
Renunta la stress, alimenteaza-te bine si echilibrat, mananca fructe si legume mai multe dar nici carnea nu e de lasat la o parte si odihneste-te bine. Astfel o sa iti pui si sitemul imunitar pe picioare, in caz ca in gatul tau e o infectie care nu vrea sa treaca sau ai o gripa sau viroza cu un stil de viata mai ordonat sistemul tau imunitar o sa capete niste putere si o sa te scape de aia. Daca ai analize care spun exact ce e in gatul tau respecta cu strictete sfatul medicului.

| Alin_Catalin_Dutu_1970 explică (pentru CuriousStuff):

Pai acum 2 luni am mers la ORL dupa ce am bagat 2 antibiotice de la dr de fam si mi-am facut iar analize sange si mi-a dat azitromicina si tot nu mi-a trecut ( tot inflamat e ) si cred ca aia e si acum ca e imflamat tot pana jos... ( zic si eu ) si referitor la atac, intr-adevar, tot cred ca o sa mor de infarct cum a murit rudenia mea si corpul prin atacu de pancia imi ofera acele semne si eu cand le sesizez fac din tanar armasat si incepe show-ul. In fine. Va multumesc mult si va urez toata sanatatea!

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Alin_Catalin_Dutu_1970):

Atacurile de panica trec cu niste pastilute de la dr psihiatru.Nu o sa mori si nu faci infarct din asta.Atacul de panica se manifesta la senzatie cu infarctul, stari de lesin, panica, teama, palpitatii dar in realitate cauza e una psihica sau emotionala si nu fizica.

| Alin_Catalin_Dutu_1970 explică (pentru CuriousStuff):

Va multumesc enorm pentru increderea data! Fac sport de la varsta de 7 ani happy de fumat m-am lasat ( nu prea fumam des ). Va urez multa sanatate si tot binele!

| Alin_Catalin_Dutu_1970 explică (pentru AvalohAlyn):

Da, asa este. Va multumesc si va urez toata sanatatea din lume!

| Alin_Catalin_Dutu_1970 explică (pentru AvalohAlyn):

Va multumesc numai bine va doresc si multa sanatate!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Alin_Catalin_Dutu_1970):

Infarct nu faci din senin, pentru infarct exista niste factori de risc foarte bine cunoscuti. Colesterol mare, fumatul, hipertensiune arteriala, sedentarism, consum exagerat de alcool, stress... Daca esti cu analizele la zi si sanatos inseaman ca nu ai majoritatea factorilor de risc. De stressati cu totii suntem stresati, dar nu facem infarct doar din cauza asta. Daca ai factorii de risc poti sa-i elimini: daca fumezi sa te lasi, sa fii mai activ, sa-ti controlezi tensiunea in caz ca ai HTA. Daca controlezi factorii de risc riscul sa faci infarct e practic inexistent.