| RoxanaGhost a întrebat:

Buna dragii mei! De vreo luna am niste stari aiurite.Ma ustura stomacul si imi clocoteste. Dupa fiecare masa mi-e rau si am o stare de somnolenta, indiferent daca e ceva mai mult sau catusi de putin. Starea de somnolenta o am incontinuu.Vineri mi-a venit menstruatia si de fel doar primele doua zile sangerez din abundenta, dupa se stopeaza.Ieri de exemplu era gata, azi am observat pete maro deschis pe absorbant.
Mentionez ca am o rana pe col si iau tratament pentru aceasta.
Incepand cu luna noiembrie am fost foarte stresata si foarte trista.Ma gandesc ca poate s-au acumulat si stresul, oboseala si de aici rezulta toate aceste simptome.Nu am cum sa merg la doctor pana la jumatatea lunii decembrie pentru ca nu sunt in tara.
Un raspuns m-ar ajuta.Ma simt foarte derutata si nu stiu ce sa fac, incep sa ma panichez si cu rana aceea ca am tratamentul pana la repetarea testului Papanicolau si stau ca pe ace pana atunci, mi-e frica sa nu patesc ceva la stomac, daca ma duc naiba pana ajung acasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu poti merge la o investigatie medicala, atunci macar tine un pic de regim si lasa stress-ul deoparte!
Iti recomand sa mananci fiecare dimineata (pe nemancate) 1-2 linguri de miere de albine, care calmeaza mult si ajuta la vindecarea problemelor.
In cursul zilei mananca si 1-2 bucati de mere (daca este posibil: "bio", din gradina), cand este posibil RAZUIT marunt. Merele razuit se da si la copii pentru redresarea stomacului si digestiei.
Ambele (mierea si merele) te pot ajuta foarte mult, in cateva saptamani iti vei reveni foarte mult cu sanatatea interna!

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Nu este ok sa mananci dulce pe stomacul gol.Stiind ca multe branduri de miere sunt de fapt mai mult zahar si alte siropuri la borcan decat miere, e pur si simplu o idee proasta.

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

Eu am scris miere de ALBINE, nu de brand-uri (cu zahar inclus). tongue

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Si eu tot la mierea de albine ma refeream.

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

Nu asa ai scris.
Citeste din nou ce- si cum ai formulat!
("multe branduri de miere sunt de fapt mai mult zahar si alte siropuri la borcan decat miere")

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Pentru ca in magazine nu vei vedea borcane de miere anonime, ci fiecare are un nume, un logo, o denumire etc. care tine de brand.Iar cand spui miere este logic ca te referi la mierea de albine.

Mierea (din latină melem; în greacă μέλισσa înseamnă „albină") - https://ro.wikipedia.org/wiki/Miere

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

Daca ai sti, cata "miere" nu a "vazut" albina.
Eu ma referam la miere adevarata de albina, de la apicultori, preparate traditional.
Mierea adevarata are zaharuri (din nectar), nu zahar "alimentar" (extrase din sfecla sau alte plante). Ea este un medicament de spectru larg, inclusiv pentru aparatul digestiv (datorat enzimrlor din continut). Inclusiv diabeticii pot cosuma miere (1-2 linguri, chiar si zilnic).

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te si cauterizeaza-ti rana de pe colul urterin ca aceea evolueaza si ajungi la cancer de col uterin.
Nu este de gluma cu displazia de col uterin!
In ce privesc starile de rau si durerile stomacale, mergi la medicul de familie sa te consulte si sa-ti dea trimitere la o clinica pentru investigatii endoscopice.
De altfel exista medici in toata lumea, chiar si acolo unde esti acum, si poti merge daca ai asemenea dureri, inainte sa se agraveze.
Sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Petele maro sunt absolut normale atat la inceperea menstruatiei cat si dupa terminarea acesteia.Pana cand revii in tara si ajungi la medic, incearca sa mananci echilibrat, doar pana in ora 6-7 seara maxim, iar portiile sa fie mai mici decat pana acum.Ia in considerare si sa bei ceaiuri care ajuta la stimularea digestiei.Sanatate!

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Probabil ca ai un inceput de ulcer. Manaca mai mult si mai bine si streseaza-te mai putin. Incearca sa dormi mai la caldura si mai mult. Mancarea putina si proasta, regimul alimentar si stresul conduc la ulcer. Trebuie sa manaci mai mult mancare GATITA si sa te stresezi mai putin.