| Mariaiulia123 a întrebat:

Am făcut test Papanicolau și acesta este rezultatul : Frotiu negativ pentru leziune intraepiteliana sau maligna. Modificări celulare reactive asociate inflamației. Se recomanda repetarea testului la un an.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si care e intrebarea?

| Mariaiulia123 explică (pentru darrio2007):

Oare care? ce înseamnă, ai vrut sa răspunzi și tu ca sa nu taci

| darrio2007 a răspuns (pentru Mariaiulia123):

Ok. Repeta testul dupa un an. Ai luat foc?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Negativ înseamnă că nu ai nimic. Să mai faci după un an.

| MariusBlakumenn a răspuns:

Un test Papanicolau poate ajuta la depistarea precoce a anumitor tipuri de cancer de col uterin sau a altor probleme de sanatate ale colului uterin. Daca rezultatul testului tau a aratat ca nu exista leziuni intraepiteliale sau maligne (cancer), acest lucru este un semn bun. Modificarile celulare reactive asociate inflamației pot fi cauzate de diferite cauze, cum ar fi infecții sau alte probleme ale colului uterin, si pot necesita mai multe investigatii suplimentare. Este important sa discuti cu medicul tau despre rezultatele testului si sa urmezi sfaturile sale in ceea ce priveste repetarea testului la un an sau orice alte tratamente care pot fi necesare.