| kati3mary a întrebat:

Buna dragilor big grin
Cand eram mica aveam parul lung,si crestea foarte repede. Pe masura ce am crescut,parul meu (desi arata sanatos si e si des) creste extrem de incet; poate fi asta o problema de sanatate? P.S.:Mentionez ca am probleme cu stresul si odihna, dar nu-mi cade aproape deloc parul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristinaMariaGG a răspuns:

Parul tau este o proteina, prin urmare, o dieta saraca in proteine are ca efect un par subtire si o intarziere in ciclul de crestere, potrivit lui Karen Marie Shelton, fondatoarea hairboutique.com. Surse bune de proteine sunt pestele, ouale, carnea, iaurtul etc.

Dezechilibrul hormonal, precum si anumite medicamente pot incetini cresterea parului. Pentru a afla daca te confrunti cu o problema medicala ce are ca efect incetinirea cresterii, este necesar sa te adresezi unui medic.
Nu apela la suplimente, lotiuni sau tincturi pentru stimularea cresterii parului inainte de a discuta cu un medic.

Tincturile pe baza de plante sunt folosite de multa vreme pentru a stimula cresterea parului. Desi nu exista studii care sa le demonstreze eficienta, extractele din plante sunt benefice, unele dintre ele avand efecte detoxifiante sau de stimulare a circulatiei sanguine la nivelul pielii capului.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mai trebuie taiat din varfuri din cand in cand.
Si atunci cand ceva din corp nu merge bine, se reflecta in parul tau.
Drept urmare, mergi la medic.
Te pup!

| LauraSpunePeFata a răspuns:

Ai putea merge la doctor pentru a afla cu exactitate care este problema.