| anonim_4396 a întrebat:

duminica dimineata cand m-am trezit eram plin de rubeola.de duminica am 3 zile pana astazi si am o mancarime foarte tare pe picioare si pe spate.nu pot dormi noaptea de mancarime.cat mai tine boala si ce trebuie sa iau sa imi aline mancarimea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Tratamentul ambultor (acasa) al rubeolei este de 7 zile. Impotriva mancarimii, medicul recomanda tamponarea pustulelor (bubitelor) cu alcool mentolat sau pasta cu apa, de la farmacie. Nu ai voie deloc sa iesi afara si nici sa faci baie (dus), pana nu dispare eruptia. De asemeni, trebuie sa consumi multe lichide. In rest, rabdare multa si sanatate maxima!

| Monylove a răspuns:

Rubeola este cea mai simpla boala de copii. Aceasta boala tine aproximativ o saptamana o saptamana jumate sau doua. Deci oricum nu tine chiar foarte mult si eu am facut rubeola in luna ianuarie chiar in acest an dar sincera sa fiu eu nu prea am avut mancarimi dar nu pot zice ca nu am avut deloc dar nu stiu ce sa iei impotriva mancarimii deoarece asa cum am mai spus eu nu am avut mancarimi puternice. Vad ca azi a fost postata intrebarea asa ca stai in pat, sa stai la caldura si dupa parera mea ar trebui sa consulti medicul de familie! INSANATOSIRE GRAVNICA!happy

| madalin10 a răspuns:

Sunt in ziua a5a si nu mai am pete pe corp si nu mai am mancarimilaughingam scapat. sper ca s-a dus rubeola si pot face baie maine poimaine.nu mai am nimic pe corp.