| carina961 a întrebat:

Buna TPU :*
De duminica seara am rubeola deja am 5 zile si s-au tras. mai am doar cateva zone de pe picioare in care mai am acea eruptie. in schimb in zonele de unde s-a retras ma mananca foarte tareeeeee pieleacrying nici nu pot dormi de la mancarimesad. mi-am dat si cu mixtura care mai alina din mancarime, dar degeaba... de ce apar aceste mancarimi si cum pot scapa de ele?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 000Diddy000 a răspuns:

E posibil incearca si tu alte creme, poti incerca si creme hidratante si sa incerci sa nu te scarpini

6 răspunsuri:
| deusfarm a răspuns:

De obicei se foloseste local alcool mentolat sau mixtura mentolata; pot folosi Calamine - este tot o mixtura; pe langa tratamentul local se poate administra un antialergic : claritine 1 tabl / zi, clorfeniramin, alerid sau oricare alt antialergic - se pot elibera fara reteta si reduc mult din senzatia de mancarime locala; incearca seara 1 claritine + mixtura local; succes - daca merge astept sa scrii

| carina961 explică (pentru superdorex):

Astea le-am citit si eu sad. dar nu am gasit nimic folositor. e posibil sa imi fie uscata pielea si de aceea sa am mancarimi?

| carina961 explică (pentru 000Diddy000):

M-am dat cu crema si e mai bine. dar am momente in care apar acele mancarimi. vaaai sunt insuportabile crying. dar vor trece. mersi:*

| 000Diddy000 a răspuns (pentru carina961):

E posibil incearca si tu alte creme, poti incerca si creme hidratante si sa incerci sa nu te scarpini

| BillieArmstrong a răspuns:

Buna, aceeasi problema o am eu acum.ce crema ai folosit eu am 5 zile, bubitele de abia se mai vad si ma mananca ingrozitor, nu am putut dormi azinoapte. mama s-a trezit la 5 si a venit la mine si eu ma uitam la TV>>deci e groaznic. Nu am folosit pana acum nici o crema. imi zici te rog cum se numeste cea folosita de tine? Aaaa si inca o intrebare e posibil sa ramana semne? Mersii anticipatkiss

| carina961 explică (pentru BillieArmstrong):

Sincer, te mananca pielela sin cauza ca nu ai baut destule lichide. si tinand cont ca nu aveam voie sa fac baie, doar asa scuuurt de tot... ma manca ingrozitor ( nu te gandi ca din cauza aia, ca nu facusem baie) si m-am dat cu crema cu mixtura cu toate si degeaba. in schimb am facut o baie asa buna, o ora am stat sub apa. si cand am iesit m-am dat cu crema de pe fata pana pe picioare, o crema grasa! oridecarebig grin si am scapat de mancarimi.