| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca in timpul recuperarii dupa o entorsa la glezna te ingrasi? In sensul ca fiindca nu ai voie sa calci pe piciorul cu pricina, stai cam toata ziua intins si mananci ca in orice zi normala, te ingrasi, corect? Adica iesi pe plus cu caloriile, caci nu le consumi pe toate pe care le pui, fiindca nu ai cum. Am entorsa de cateva zile si as vrea sa mananc si mai putin, ca sa evit asta. Voi ce credeti, te poti ingrasa? Alimentatia determina durata vindecarii, adica daca am o alimentatie mai bogata in cele necesare mi se va vindeca mai repede? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Daca de obicei esti f activ si mananci bine de tot acum fara activitate posibil sa pui 2-3 kg daca mananci la fel. Mananca proteine, legume, fructe. Masa de seara mai usoara daca ziua e consistent.

| Bizon95 a răspuns:

Evident ca daca ai o viata activa si apoi brusc devii sedentar cateva saptamani dar nu iti schimbi regimul alimentar o sa te ingrasi

deci, MANANCA MAI PUTIN tongue

| morfeo a răspuns:

Depinde de metabolism in mare parte, dar daca chiar vrei sa nu te ingrasi aranjeaza-ti 3 mese consistente pe zi ca sa nu fii nevoit sa mai mananci in pat si nu bea sucuri

| Daniel323 a răspuns:

Nu este adevarat.
Daca depui mai putin efort poti sa te indopi mai putin.