| wrapper23 a întrebat:

Am aproape 18 ani si port ochelari de pe la vreo 5. M-am saturat sa-i schimb din an in an, sa se zgarie, sa se strambe, sa se modifice dioptriile. Si as vrea sa stiu daca e posibil sa-i schimbi cu lentile de contact. Stiu ca exista lentile pentru miopie, insa as vrea sa stiu care sunt factorii de care depinde aceasta transformare, de la ochelari la lentile. Exista anumite alergii? Care sunt preturile? La ce interval se schimba?

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e bine sa folosesti zilnic lentile de contact, predispun la conjunctivite.Sunt scumpe, se intretin destul de greu( in fiecare seara se pun in solutie dezinfectanta care e si ea destul de scumpa) si se schimba daca iti cresc dioptriile, asa cum schimbi ochelarii.
Eu personal am incercat sa folosesc lentile de contact pe la 23 de ani, am dat o gramada de bani pe ele si nu reuseam sa le pun, am reflexul de clipire foarte accentuat.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu eu, lentilele sunt mult mai greu de ingrijit decat ochelarii. Se schimba la maxim 6 luni, ceea ce le face si destul de scumpe (sunt in jur de 3 milioane o pereche). In plus, trebuie sa fii foarte atenta cu igiena mainilor, ochilor si a lentilelor, cu machiajul, etc.

| veronica a răspuns:

Sa-ti zic sincer, ai voie sa porti lentile daca ai 18 ani, sunt mult mai bune lentilele decat ochelarii binenteles, la inceput o sa te usture ochii, ai sa ai problema cand trebuie sa le pui dim si cand trebuie sa le scoti seara, dar asta e o obisnuinta pe care incet incdet se invata si nu ai sa mai ai problema, lentilele se schmba in fiecare an cand te duci sa faci control si in functie de micsorarea sau marirea miopiei ti-le schimba doctorul, nu le poti purta in continuu pentru ca se usuca ochii si se inrosesc si usutra, nu exista alergii din cate stiu eu nu am avut niciodata, problema e ca eu nu stau in Romania si nu stiu preturile acolo asta trebuie sa te duci la doctorul tau si iti zice el in functie de miopia ta, au asa am platit. sper ca ti-am fost de ajutor si pacat ca nu-ti pot da preturi.

| ioanaioana a răspuns:

Du-te la un oftalmolog si intreaba-l ce neai intrebat si pe noi si el o sa-ti raspunda la toate intrebarile tale

| anyia a răspuns:

Buna.
Am purtat si eu ceva timp ochelari, si stiu ca e destul de aiurea. Poti apela la lentile, e mult mai simplu si te simti mai bine.
Nu stiu exact care sunt preturile(ptc. in cazul meu parintii mi le-au platit:d) dar le poti purta cu incredere.
Alergii nu prea exista si le poti schimba oricand doresti.