| An89 a întrebat:

Bună!
E prima luna când iau anticonceptionale (Yaz) la recomandarea medicului deoarece am SOP, în unele zile am scurgeri vaginale maro/roz, iar de vreo doua zile simt o presiune, durere constantă la nivelul ovarelor... sunt la a 22 pilula. Am înțeles ca scurgerile sunt normale având în vedere ca e pentru prima data când iau aceste pastile, dar durerile?
O părere pana ajung la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Sa nu mai iei porcarii de medicamente si sa nu te mai oferi aiurea la pat.
Daca tot vrei sex, macar sa poarte el prezervativ.

Ai cerut o parere, eu am spus ceea ce consider.

| An89 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc pentru părere! Dar în primul rând "nu mă ofer aiurea la pat", în al doilea rând. i-au " porcării" la recomandarea medicului pentru ca am o problema cum am și precizat, nu pentru că nu ar putea purta prezervativ. Pe viitor te-aș ruga sa nu tragi concluzii și păreri pripite pentru ca s-ar putea sa te înșeli și nici să faci afirmații de prost gust, nu știi cine sa afla în spatele acestui mesaj. Poate sunt căsătorită de ani de zile sau într-o relație de lunga durata, de unde știi tu ca eu mă ofer aiurea la pat? Am cerut o părere în legătură cu simptomele pe care la manifest, nu o asemenea părere precum a ta. Pentru cultura ta, desi cred ca esti femeie si ar trebui sa știi, nu toate femeile iau anticonceptionale pentru că vor sex, sa se oferă aiurea la pat și n-au chef aia cu care și-o trag sa poarte prezervativ, ci sunt femei care i-au DE NEVOIE pentru ca fie au chisturi, fie ovare micropolichistice, fie alte afecțiuni. Și în numele meu și a altor femei care suferă ca sunt în situația asta, nu tolerez asemenea "părere" total greșită de la persoane superficiale care gândesc într-un astfel de mod.

| Dandinelle a răspuns:

Teoretic te echilibrezi dupa cateva saptamani/o luna iar totul se va regla. Daca ai dureri prea mari care nu te lasa cu pastilutele normale mai bine mergi la medic. Crampe si alte dureri ca si PMS-ul e de asteptat pana se acomodeaza corpul cu pastiluta