| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. În data de 10 februarie am fost pe ciclu, normal trebuia să-mi vină pe 9 dar a venit pe 10. Iau pastile și știu exact ziua. Oricum am avut dureri destul de ok nu foarte mari doar în prima zi. De obicei am pe tot parcursul ciclului. În fiecare luna la început și la final de ciclu am scurgeri maro. Cred că sunt normale, habar nu am. Dar ce mă preocupă foarte tare e faptul că azi dimineață când m-am trezit aveam scurgeri din alea maro. Si acum la fel. Din ce cauza? Ciclu trebuie să-mi vină pe 10. Am avut contact sexual pe data de 22 ianuarie, ciclu mi-a venit pe 10 februarie. Am avut contact sexual protejat de aceasta data pe data de 17. Iau anticoncepționale. Nu sunt însărcinată nu?
Nu înțeleg de ce am scurgerile alea. Normal nu trebuie să fiu la ciclu...
Îmi e puțin teamă...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerile premenstruale care de regula apar cu cateva zile mai inainte de momentul pornirii mernstruatiei, sunt provocate de substanta numita prostaglandina, produsa de organismul femeii cu scopul de a provoca desprinderea endometrului de pe peretele intern al muschilor uterului. Daca metoda de protectie contraceptiva este realizata/obtinuta prin folosirea de pastile AC, in acel caz in decursul celor 28 de zile a ciclului menstrual care este precis controlat, NU mai poate exista posibilitatea de a se forma o sarcina in cazul in care pastilele AC sunt administrate in mod corect conform prospectului : ZILNIC si mereu la ACEASI ORA. Sangerarile care apar in timpul administrarii pastilelor AC, sunt legate de obicei de starea ENDOMETRULUI care sufera modificari morfologice insemnate. De regula mucoasa care acopera tesutul endometrial se subtiaza foarte mult/semnificativ sub efectul care este produs in mod constant de hormonii sintetici existenti in pastila AC. Aceasta subtiere si degradare a grosimii mucoasei care acopera partea externa a endometrului, are ca efect o expunere a vaselor de sange superficiale/capilare, ceea ce faciliteaza aparitia fenomenului de fragilitate vasculara superficiala a vaselor din endometru, astfel devine posibila aparitia unor mici sangerari care se produc aproape permanent. Sangele care rezulta din astfel de sangerari minore se scurge lent si din acest motiv are suficient de mult timp sa se oxideze si culoarea sa devina maronie.
Presupun ca explicatia oferita te va face sa intelegi ce se intampla in cazul tau, acesta fiind raspunsul CORECT la intrebarea ta : ''Nu înțeleg de ce am scurgerile alea. Normal nu trebuie să fiu la ciclu...
Îmi e puțin teamă... ""
Te poti linisti si sa uiti de toate ingrijorarile tale. fiindca de fapt totul este IN REGULA si NORMAL in cazul tau. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu am avut niciodată astfel de scurgeri. Doar înainte să mi vină ciclu și după dar doar 2 zile cam asa. După ce nu am mai avut ciclu nu am mai avut scurgeri. Și de ieri am. Dureri nu am. Pastilele le iau. Dar nu înțeleg de ce le am. Mă sperii doar când merg la baie

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile intre menstre nu sunt sanatoase!
Poate fii o rana pe colul uterin, sau altceva
Mergi la ginecolog si fa-ti o consulatie. Orice problema luata din pripa, poate sa fie vindecat cu usurinta.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Si azi am iarăși scurgeri dinalea. La ciclu nu sunt. Dureri nu prea am... Pana ieri nu am avut nici o scurgere. Normal le-am avut înainte și după ciclu. Dar acum nu sunt la ciclu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am mai explicat, angerarile intre menstre nu sunt sanataose, mergi al medic.
Nu te ajuta cu nimci daca vii pe forumuri a ne interbi ce ai, pana nu ajungi la medic la investigatii. cauzele sangerari intre menstre pot fii diverse, de la rana pe colul uterin provocata de o infectie cu o boala venrica HPV, la chisturi ovariene, fibroame, endometrioza, sau chiar cancer.
Mergi la medic si investigheaza, ca noi nu putem ghicii ce problema ai tu.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am endometrioza și chist pe ovarul stâng de 3 cm.

| Andreeush a răspuns:

Nu sunt șanse să fii însărcinată.
Ai ceva simptome?
Poate fi vorba despre o infecție.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Ieri un pic mă ustura jos dar acum nu.