Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună! E urgent.
Pot lua zona zoster dacă am făcut varicelă (vărsat de vânt) în copilărie?
Mama a fost recent diagnosticata cu zona zoster și îmi e cam frică că voi lua și eu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Zona zoster nu este o afectiune contagioasa.
Aceasta apare in urma reactivarii virusului varicelo-zosterian, in cazul persoanelor care au avut varicela, iar dupa o perioada (vorbim de ani, chiar zeci de ani), din cauza anumitor factori, in special al slabirii sistemului imunitar, virusul trece din starea lui latenta si se reactiveaza la nivelul unui nerv.