| onutzaization a întrebat:

De curand am fost la control oftalmologic, iar doctora mi-a prescris ochelari cu dioptrie +0.5. Nu am inteles daca este necesar sa-i port mereu sau doar cand scriu/citesc.
Va multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Acest lucru trebuia sa-ti spuna doctorul! Avand dioptria cu +,inseamna ca nu vezi de aproape,la citit, scris, deci, logic, ii porti atunci cand vrei sa vezi ceva de aproape.Eu am cu minus,deci nu vad la departare si ii port mereu pe strada, dar la scris, citit, la calculator, ii dau jos.

| onutzaization explică (pentru pietrean):

Multumesc pentru raspuns. Adevarat ca trebuia sa-mi spuna dar ce sa-i faci...O sa incerc sa-i port doar cand citesc si asa vad aiurea pe strada. Vad totul apropiat. Ii port de o saptamana si tot nu m-am acomodat.

1 răspuns: