| SofiaDalinda a întrebat:

Bună, este normal ca menstruația să țină mai mult de 7 zile? Sunt deja în a 9-a zi și tot nu mi-a trecut. Este prima data când se întâmplă asta și nu știu din ce cauză poate fi. Curge normal și nu am deloc dureri. Nu am cum să mă duc la consultație deoarece nu sunt asigurată și momentan nici nu lucrez dar cu prima ocazie o voi face. Dau fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

La mine a tinut si 10 zile, dar ma apropii de menopuza si apar dereglari si intarzieri.
totusi zic daca trece de 10 zile sa mergi la o clinica particulara pentru un consult
In 2019 mi s-a intampat la fel.Curgea putin, mereu aveam impresia ca e ultima zi. Dupa 2 saptamani jumate am fost la medic.La ecograf a zis ca am un fibron uterin.
Mergi la medic.

| Smmo a răspuns:

Nu este normal. Poate fi o hemoragie mai lunga, sa zicem de vreo 7 zile, daca ai facut o baie prea fierbinte, daca esti foarte slaba, daca ai facut un efort deosebit, daca ai luat ceva pastile, de exemplu mi s-a intamplat de la niste pastile cu magneziu si mai sunt si altele.
Daca nu ai facut nimic din toate astea, chiar nu vad de ce sa tina atat. Poti incerca sa iei un calciu lactic, dar intreaba si un farmacist ce parere are. Cu prima ocazie mergi la un control, sa nu fie ceva grav.

| SofiaDalinda explică (pentru Smmo):

Nu știu sigur dacă este posibil sa fie o hemoragie dar am cautat despre asta si nu am nici un simptom. Adică nu curge deloc mult și nu am deloc dureri. Nu am făcut nimic din cele menționate mai sus de dumneavoastră. Este prima data când se întâmplă. Am discutat și cu mama despre asta și a zis că ar fi posibil să fiu răcită jos și de aceea încă nu mi-a trecut. Mulțumesc frumos, voi merge la un control.

| floruits a răspuns:

Bună!

Nu este normal ca menstruația să țină mai mult de 7 zile.
Îți recomand să te duci la un doctor cât mai repede posibil!

Zi bună.

| carlyy1765 a răspuns:

Mama mea e aproape de menopauza, aproximativ 3 anul mai are. A avut menstruate 2 săptămâni și după consult, i-a spus ca e de la dereglări hormonale.