| Anonim97695333thf a întrebat:

Este o intrebare adresata fetelor. Cum pot opri durerile menstruale? Astazi mi-a venit si nu mai rezist, ma doare extrem de rau spatele si burta. Voi ce faceti cand aveti dureri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Durerile prea puternice pot semnifica o neregulă acolo jos... un uter retrovers, niște ovare polichistice... ar trebui să-ți faci un control la ginecolog. până ajungi, o pastiluță, liniștită în pat cu ciorapi în picioare și ceva apă caldă pe burtă. ai grijă cu statu desculță, mai ales pe gresie și suprafețe rece, și asta poate da aceste dureri.

| alina2k18 a răspuns:

Brufen 400mg sau Aulin iau eu.
Primele 24 ore sunt horror pentru mine, dupa aceea e doar disconfort care nu necesita medicatie.

| WhiteLife a răspuns:

Poti lua in analgezic (Nurofen, Ibufen etc)

| aneliram a răspuns:

Folosesc nospa

| Mmn a răspuns:

Calmante care sti ca iti priesc tie, foarte bun dupa parerea mea este nurofen drajeuri moi. Si sunt in magazine plasturi pentru dureri mestruale. Eu sincer folosesc o centura care e cu turmalina pentru dureri de spate, dar ajuta enorm la menstruatie pentru ca incalzeste si spatele si burta.

| Antonia_Mocanu_1995 a răspuns:

Sau No-spa. E tot pentru dureri menstruale.

| Lorastan123 a răspuns:

Eu iti recomand aceste lucruri :
- mananca dulciuri
- fa o baie fierbinte
- bea un ceai
- stai in pat cu o sticlă de apă caldă și relaxeaza-te
- apa calda la picioare
- asigurate ca patul e moale și destul de călduros
- nu uita de medicamente
- apa ca sa te hidratezi suficient
- plimbare (cu siguranta iti trece dar nu pe moment)
- vizioneaza un serial preferat
- asculta muzica
- dormi 1 ora

| Andreeastefi21 a răspuns:

Sunt de acord cu raspunsurile de mai sus! Depinde in mare parte de organism! Pe mine ma doare ingrozitor burta, dar luna aceasta nu m-a durut deloc!

| Horoba_Ionela_2001 a răspuns:

Încearcă să pui o sticlă cu apă caldă pe burtă și să bei un ceai.