| MatrixGirl a întrebat:

Hey! Eu am niste dureri menstruale oribile, inainte si in timpul menstruatiei, de burta, spate, si ma simt foarte rau in general. Trebuie sa stau tot timpul linistita si daca am activitate in afara casei ma doare indiferent daca iau pastila. Din fericire, de prin octombrie nu m-a mai durat deloc burta, dar cum a venit caldura, au inceput iarasi durerile. Este cam prima data cand ma doare anul acesta, si nu inteleg de ce doar cand este cald. Si ma doare foarte tare... Are vreo legatura temperatura aerului, soarele, cu durerile menstruale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sindrom premenstrual au vreo 80% dintre femei, la unele simptomele sunt usoare, la altele sunt mai accentuate, iar acestea pot varia. Poate tu ai o stare generala de rau din cauza anxietatii, in timpul sau inaintea menstruatiei anxietatea poate creste.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu are legatura cu caldura, durerile se vor diminua destul de mult dupa ce iti vei incepe viata sexuala.

| Claxon987 a răspuns:

Nu este normal sa nu inceteze durerile daca iei pastila si nu e normal nici sa fie atat de dese. Nu este de gluma cu aceste probleme care se pot agrava in timp, o sa vrei sa ai copii la un moment dat, mai bine sa intrebi un doctor decat sa amani

| MatrixGirl explică (pentru Claxon987):

Durerile inceteaza doar cu pastila si doar daca nu ma misc. Adica nu pot merge la scoala, nu pot iesi din casa. Am fost la medic acum jumatate de an si a spus ca este normal sa ma doara.Am doar 14 ani si 37 kg probabil corpul meu se adapteaza greu cu menstruatia. De 3 ani ma chinui la fel.

| LoredanaTM a răspuns:

Buna! Iti recomand sa mergi la un medic de specialitate. Totusi, pana atunci intra pe https://chilotis.com/ si citeste ghidul lor despre menstruatie. Vei afla informatii interesante si foarte utile.