| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Este un subiect mai delicat pentru mine dar de când am plecat din România, am stări din ce in ce mai nasoale. O perioada a fost okei, am încercat sa nu ma mai gândesc. Dar au trecut deja 6 luni si nu mai suport viața din Irlanda. Mi-e dor de tot ce înseamnă casa. Mai are rost sa rămân aici? Mi-e frica sa nu pățesc altele daca o sa continui tot asa cu starile pe care le am, plus plânsul si durerile constante de cap. Tin sa precizez ca prietenul meu ma înțelege dar nu pe deplin si el ar mai rămâne aici. Eu nu știu cat mai rezist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MironMihaela a răspuns:

Ar putea fi o tulburare de adaptare urmata de anxietate de separare, de parinti, prieteni. Daca nu.ti revii, vino inapoi.Fa ce simti!

| Iuliana28z a răspuns:

De ce nu ești fericită acolo? Ești cu iubitul tău, probabil ție dor de familie. Dacă tu nu ești fericita mergi acolo unde îți este bine nu sta asa poți face o depresie și crede-ma scapi foarte greu de ea. Fă ce te face fericită. Dacă tu simți sa mergi acasă, mergi acasă înainte de fericirea altora trebuie sa te pui pe tine pe primul loc.

| Oink22 a răspuns (pentru Iuliana28z):

Mi e dor si de familie si de țara pur si simplu. Nu pot pleca asa când vreau eu pentru ca iubitul meu nu are nici o vina in asta, nici nu il pot lasa singur aici. Dar cu toate astea si maine as pleca acasă