| AntonelaCK a întrebat:

Este un subiect mai jenant, insa inainte de a consulta un medic, as vrea sa aud parerea altor persoane.
Acum 2 saptamani am fost constipata destul de rau... in urma careia m-am ales cu o mica durere in zona anusului (cred ca spun corect). De fapt, e mai mult o senzatie ca si cum te zgarie ceva. Alt simptom ar fi mancarimea din zona respectiva.
Nu sangerez deloc. Doar ca, la exterior, am observat o mica umflatura moale, nedureroasa.

Ce ar putea fi? Hemoroizi externi oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Da, sau o fisura anală, nimic de speriat. Diagnosticul îl va pune medicul și vei primi tratament, probabil supozitoare și/sau o crema. Cand mai ai probleme este bine sa folosesti laxative, niciodată să nu te forțezi și, daca se poate, sa schimbi alimentația. Medicul îți va spune concret, dar nu cred că este grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o inflamatie. Se mai intampla. De fapt la spital am vazut o bunicuta care tot pierdea sange de la hemoroizi si aia au zis ca e normal ca are prea mult sange. Si avea ca mna i-a fost dat tratament.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa i-au zis? Atunci, a avut parte de un personal medical lipsit de bunul simt. Cine știe ce diagnostic avea, băbuța. Dar, au visat că primesc galoane pe umăr, dacă o ironizează.

@AntonelaCK,
te duci la farmacie si ceri să te ajute cu o cremă împotriva hemoroizilor, fiindcă au o gamă largă de unguente si geluri.
Speli zona cu apă călduță si aplici unguentul (citeste prospectul inainte, pentru a vedea de câte ori pe zi e recomandat să-l utilizezi).
Si bea ceaiuri, compoturi, lichide multe, pentru a preveni constipația.

| gigite a răspuns:

Utilizeaza unguent PROCTO-GLYVENOL https://comenzi.farmaciatei.ro/......is-p300782

| Radandam a răspuns:

Câți ani ai? Ești virgina?

| Mopmop a răspuns (pentru Radandam):

Golan mic ce esti? Sigur esti doctor in enterologie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mopmop):

Vrea sa o frece si pe ea pe sâni si fund dacă află că-i virgină și minoră

| Februar30 a răspuns:

Mda se poate sa fie ceea ce spui. Nu e nimic de speriat. Cauta sa nu te fortezi cand mai iesi la toaleta. Mergi la un medic. Poti sa incerci si un unguent pentru asa ceva, intreaba la farmacie. Mananca mai multe fibre, ia laxative pe termen scurt daca nu functioneaza. Sanatate happy

| Anndreearalucaaa a răspuns:

Hemoroizi
Au avut su parintii mei, mama a folosit doar niste unguente si i-a trecut
Iar tatal meu a fost nevoit sa se opereze
Mergi la medic