| anonim_4396 a întrebat:

Imi pocneste maxilarul cand mananc si scrasnesc din dinti mult prea mult in ultimul timp, si sincer nu e bine cum ma opresc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| trisha88 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie sa-mi pocneasca maxilarul in timp ce mancam mai demult. Apoi am observat ca-mi pocnesc si gleznele si genunchii si am inceput sa iau la recomandarea medicului Yogaflex si cel putin cu maxilarul n-am mai avut probleme.Scrasnitul din dinti din cate am citit este un tic nervos, asa cum eu imi musc buzele asa tu scrasnesti din dinti. Poate ca in ultima vreme s-a intensificat ca esti mai stresat si mai obosit. De ticurile nervoase nu stiu cum se poate scapa. Eventual sa-ti gasesti ceva de facut ceva cu care sa-ti distragi atentia. Sper ca te-am ajutat cat de putin din experienta mea. Numai bine

| anonim_4396 explică (pentru trisha88):

Multumesc mult trisha

8 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Ai o diferentiere, daca ii spune asa, partea de sus si cea de jos nu calca una pe cealalta.De obicei duce la o tocire imatura a dintilor, se si opereaza chestiunea asta daca este necesar.Cred ca la varsta ta nu mai e vorba de alinerea dintilor si ar fi bine sa mergi la dentist.

| anonim_4396 explică (pentru Zazu):

Cred ca nu e atat de grav incat sa mi se scoata dinti si sa mi se taie si sa stau 3 saptamani nemiscat am sa ii spun mandibula mea e destul de esteticasad

| Zazu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti scoate nimeni dintii, dar se poate corecta, altfel se tocesc.Nu pun la indoiala estetica si corelatia mandibulei tale.La varste mai fragede se asteapta pana dupa perioada celor de lapte pentru o aliniere defintiva, in caz ca nu, se corecteaza.

| anonim_4396 explică (pentru Zazu):

Off ai foarte multa rabdare, s-a facut!

| Leocerba a răspuns:

Ceau.
Stii ce vreau sa-ti zic? Sa ai grija mare cu scrasnitu`, foarte usor iti distrugi smaltul dintilor scrasnind si asa incep cariile, durerile de dinti, senzatiile naspa cand mananci fructe prospete etc. Apoi te va durea osul mandibulei, capul...N-o fușeri.
Daca ai chef si poti s-o faci, mergi la un stomatolog bun si cumpra-ti o gutiera. Ti-o face pe masura ta, o porti noaptea ( mai ales atunci scrasnesti din dinti si nu te poti controla ).

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Oh leo, aveti niste metode medievale:))
http://postimg.org/image/5f7jcyzmh/

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Ziceam ca tu oricum esti mai ciudat, asa